Alergia pokarmowa czy nietolerancja pokarmowa

Witaj,poziomki

W krajach rozwiniętych coraz większym problemem stają się ostatnio alergie i związane  z nimi choroby.W wielu krajach trwają intensywne badania nad przyczynami dolegliwości, które są prawdziwym utrapieniem wielu osób.

Niestety wyniki  badań  wskazują na to , ze jest to problem skomplikowany.Substancje wywołujące różnego rodzaju  uczulenia /alergeny/ to drobne cząsteczki materii występujące w otoczeniu lub w żywności, które organizm rozpoznaje jako obce i dla siebie szkodliwe, a na ich wtargnięcie odpowiada  obroną  za pomocą przeciwciał przedostających się do krwiobiegu.

Diagnozy są utrudnione, ponieważ indywidualne reakcje na zaistniały w organizmie konflikt, w zależności od rodzaju alergenu, są odmienne i grożą  zróżnicowanymi konsekwencjami- od dokuczliwego  kichania i sapania towarzyszącego łagodnemu katarowi  siennemu aż do przypadków nagłej śmierci osób, które zjadły  choćby tylko niewielką ilość orzechów ziemnych a są na nie uczulone.

Różne alergeny mogą ponadto powodować identyczne objawy bądz choroby, na przykład katar sienny często wywolują pyłki kwiatowe, kurz, pierze,  lub zwierzęca sierść

.Rozpoznanie  alergenu jest kłopotliwe również z powodu  braku pełnej jasności co do istoty pojęć ” alergia” i „nietolerancja”

.Alergiczne reakcje na żywność mogą upośledzać  funkcjonowanie organizmu, tak jak na przykład astma i dosięgać każdej części ciała, tak jak egzema lub pokrzywka.W przypadku osob uczulonych na orzechy ziemne  powinno się brać pod uwagę  wystąpienie naraz kilku  ostrych objawów , obrzmienie języka,i gardła oraz napady astmy które mogą zakończyć się   śmiercią, po zjedzeniu chociażby okruchów orzechów, lub  produktów,w skład , których wchodzi olej arachidowy.

Ofiary  tych  najpoważniejszych w skutkach uczuleń – anafilaksji/ odmiana alergii/ – cechuje nienormalnie nasilona reakcja  na określony antygen.Zazwyczaj zwalcza się ją przez natychmiastowe wstrzyknięcie  adrenaliny.

Unikanie produktów spożywczych wywołujących taką reakcję jest  wlaściwie jedynym sposobem jej zapobiegania.

.Przypadki  nienormalnych reakcji organizmu na żywność , które na podstawie testów uczuleniowych nie są potwierdzone jako alergie , określa się  raczej jako nietolerancje.

Nietolerancja pokarmowa to zjawisko złożone i kontrowersyjne

Niejednokrotnie nie można ustalić jej przyczyny, choć wiadomo, ze nie wywołały jej związane z alergią przeciwciała.

W innych, powód nietolerancji jest dokladnie  rozpoznany.

.Alergia może wystąpić w różnym wieku.Wrażliwość organizmu i jego reakcje na określone alergeny często w miarę starzenia ulegają  zmianie – szczególnie w wypadkach , gdy przyczyną uczulenia  jest żywność.

.Praktyka wykazuje , że z jednej strony zarówno dzieci, jak i dorośli  mogą pozbyć się alergii, bez jakichkolwiek zmian w sposobie  odżywiania, z drugiej  zaś w przypadku identyfikacji alergenu i jego eliminacji z pożywienia  pojawiać się mogą- czasami nawet po miesiącach, a nawet latach- nowe rodzaje uczuleń, wywołując podobne lub inne objawy.

Jeśli przypuszcza się , że wystąpił określony rodzaj alergii, często może  on być zdiagnozowany za pomocą testu skórnego , lub wykluczenia  podejrzewanego czynnika z jadłospisu.Obie metody są proste i w miarę dokładne.ciąg dalszy jutro.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: