Warto pamiętać, że każdy zastosowany rodzaj inhalacji powoduje przekrwienie i rozpulchnienie błony śluzowej dróg oddechowych, a to prowadzi do zwiększonego wydzielania wszystkich znajdujących się w niej gruczołów. Błona śluzowa w tym stanie staje się bardziej wrażliwa na wszystkie czynniki zewnętrzne, a ich zbyt intensywne działanie może wywołać nowy rodzaj nieżytu błony śluzowej.
Należy zatem przestrzegać następujących zasad.
1. Nie wychodzić bezpośrednio po pobranej inhalacji na przestrzeń otwartą szczególnie w czasie chłodów.
2. Nie prowadzić rozmów przez co najmniej 20 minut a nawet godzinę, w zależności od stanu krtani, raczej należy zająć się w tym czasie czytaniem.
3.Zaniechać palenia papierosów około godziny przed zabiegiem i dwóch lub więcej godzin po przyjęciu inhalacji.
Stosując się do podanych rad zapobiegamy uszkodzeniu przekrwionej błony śluzowej, ale także a może przede wszystkim uszkodzeniu lub osłabieniu tak bardzo wrażliwych mięśni krtani, dawniej zwanymi strunami głosowymi.
Inhalacje stosowane w nieprawidłowy sposób i nieprzestrzeganie wyżej wymienionych rad po ich wykonaniu często powoduje uszkodzenie krtani, objawiające się niedowładem fałd głosowych i w rezultacie – bezgłośnością.
Osoby uprawiające zawody obciążające krtań, jak śpiewacy, aktorzy, nauczyciele, lektorzy itp.nigdy nie powinni sami stosować inhalacji , a porada specjalisty laryngologa jest warunkiem , od którego nie można odstąpić.
Pozdrawiam,Marysia