To nie tylko przyprawa korzenna

Witaj,

Jak  wiadomo olejek gozdzikowy otrzymuje się z pąków kwiatowych  drzewa gozdzikowego , wiecznie zielonego , dochodzącego do 21 m wysokości. Drzewo pochodzące z Filipin  jest obecnie  uprawiane   w bardzo wielu krajach strefy podzwrotnikowej  stanowiąc w niektórych /np :Zanzibar/ podstawę eksportu.Głównym składnikiem olejku jest eugenol. Olejek gozdzikowy  otrzymuje się również przez destylację szypułek i liści , ale jest to  produkt znacznie  tańszy i gorszej jakości. Ma on wyraznie inny zapach niż olejek z pąków.

Ale odróżnienie  po zapachu wymaga jednak  znajomości  zapachu wzorca.

Ważna jest  więc solidność dostawcy i wyrazny opis pochodzenia olejku na etykiecie. Gozdziki jako przyprawa są znane od zamierzchłych czasów. Jak większość przypraw  korzennych  miały działanie antyseptyczne chroniąc przed infekcjami  przewodu pokarmowego.

W stomatologii olejek gozdzikowy, lub jego główny składnik eugenol są  stosowane są  jako  antyseptyki i środki przeciwbólowe.

Olejek gozdzikowy pobudza i rozjaśnia umysł, także wzmacnia immunologicznie.

Masaż: stosuj go w reumatyzmie, artretyzmie, nerwobólach, zmęczeniu umysłowym.

W kąpieli: jak wyżej.

W kompresach i inhalacji:  jak wyżej..

Jest świetnym afrodyzjakiem

Pamiętaj, jest to olejek o silnym działaniu.

Dobrze zapoznaj się z instrukcją / we wcześniejszym poście / Dekalog Aromaterapii/ podawałam sposób stosowania olejków eterycznych.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: