Żeby żyć trzeba dużo wiedzieć!

Witaj,ekologia

Filozofia Hipokratesa zakłada, że do szczególnie ważnych obowiązków stanu lekarskiego należy profilaktyka czyli zapobieganie chorobom.

Należy w nauce szukać wyjaśnienia dlaczego pomimo podejmowania działań profilaktycznych, posiadania bogatej wiedzy o naszym środowisku współcześni decydenci nie chcą lub nie umieją wdrozyć jej w życie….aby zapobiegać chorobom uznanym za nieuleczalne i niezapobiegalne w świecie lekarskim.

A może komuś na tym zależy, aby niepokojąco i stale wzrastała liczba chorób cywilizacyjnych?

Jak wiemy dążeniem medycyny w naszych czasach powinno być , skrajnie ujmując doprowadzenie do tego by lekarze stracili…rację bytu!

Prawdziwym sukcesem medycyny byłyby nie tylko sukcesy w leczeniu nowotworów, chorób ukladu krążenia i innych plag współczesności, ale przede wszystkim zanik tych chorób.

Niestety medycyna chwali sie tylko postępem w wykrywaniu  i leczeniu- przeważnie nieskutecznym coraz to nowych chorób trapiących ludzkość.

Nie mniej dotkliwych niż gruzlica, malaria, czy inne zarazy.

A gdzie dalekosiężna profilaktyka i ochrona przyszłych pokoleń przed degeneracją?

Wiekszość chorób, które trapią wspołczesnego człowiek ma podloże ekologiczne.

Jeśli mamy należycie funkcjonujący układ immunologiczny, a ze środowiska nie oddziałują na niego żadne czynniki zakłócające homeostazę,w praktyce nie grozi mu przedwczesny zgon.

Oznacza to , że najskuteczniejsza, dalekosiężna profilaktyka polega na utrzymywaniu i podtrzymywaniu naturalnej odporności organizmu   , oraz na utrzymywaniu środowiska w takim stanie, aby nie oddziaływało chorobotwórczo na organizm np: przez skażenie toksynami,

Medycyna nie tylko powinna leczyć chorego, ale przede wszystkim powinna uczyć utrzymywania człowieka w zdrowiu.

Ponadto,  nie tylko zajmować się stanem organizmu, ale także jego związkami z otoczeniem w miejscu zamieszkania i pracy, pożywieniem, wodą, powietrzem, stanem gleb, wszystkimi czynnikami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Cóż z tego, że znakomicie sie rozwija profilaktyka nowotworów ukierunkowana tylko na ich wczesne wykrywanie, skoro mizernie i bez skutku rozwijają się prace nad profilaktyką ekologiczną.

Podstawą profilaktyki chorob nowotworowych powinna być ochrona przyrody, chyba dla nikogo  nie ulega wątpliwości konieczność obrania drogi innej niż ta, którą dotąd kroczyła nauka.

Sama medycyna nie ma już dzisiaj możliwości przeciwdziałania ogromowi cierpień jakie powstają we współczesnych środowiskach.

Człowiek ingerując w środowisko albo odbiera mu coś: np. w zakresie eksploatacji zasobów naturalnych, albo coś doń wprowadza np. uboczne produkty przemysłu, albo zmienia go niekorzystnie nie tylko dla ludzi, ale także dla innych istot.

Ten układ środowisko- pożywienie został całkowicie spaczony a przecież to, przede wszystkim decyduje o zdrowiu człowieka.

Dlaczego nauka do tej pory nie wykorzystała komputera, aby parametry środowiskowe człowieka przetworzyć w wytyczne dla decydentów ochrony zdrowia?

Jedna myśl na temat “Żeby żyć trzeba dużo wiedzieć!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.