Czym jest obżarstwo i łakomstwo -część I

Witaj,obżarstwo

Ileż to razy  obiecujemy sobie,   że się poprawimy ,  że zaczniemy  dbać o siebie  i właściwie się odżywiać, a potem dobre chęci zostają zaprzepaszczone  w jednej chwili wskutek łakomstwa.Czy musielibyśmy  stosować zdrową dietę , gdyby nie ten  niekontrolowany  apetyt na niezdrowe produkty. Czy łakomstwo dręczyłoby nas , gdybyśmy nie walczyli  z nim w przekonaniu  , że jest niezdrowe.?.

Tymczasem łakomstwo i obżarstwo  mają swoje racjonalne podstawy. Nie są one kuszeniem szatana któremu nie potrafimy się oprzeć .

Pamiętajmy: organizm jako system stara się zabezpieczyć   prawidlowe funkcjonowanie ustroju. 

Jego dzialanie i odczucia  mają na celu  utrzymanie tych funkcji  pomimo wszelkich przeszkód i awarii.

Freud uczy , ze nie ma przypadkowych  działan wynikających  z podświadomości, która w naszym modelu  obejmuje zarówno sferę fizyczną  jak i psychiczną.

Rzecz w tym, aby zrozumieć , co przez łakomstwo  nasz organizm chce nam powiedzieć.!

Mozna wyodrębnić trzy podstawowe  przyczyny łakomstwa :uzależnienie/alergia, wydalanie i zachwianie  równowagi systemu.

Rozpoczynając  stosowanie zdrowej diety , możesz być narażony   na dzialanie każdego  z tych czynników, lub nawet wszystkich naraz.

Warto zatem wiedzieć co dzieje sie w organizmie.Aby móc skutecznie  zmienić sposób odżywiania  się na zdrowszy musimy nauczyć się  odróżniać łakomstwo  wskazujące na zaburzenia  funkcji lub błędną interpretację  sygnałów łaknienia  od tego , które wskazuje  na rzeczywistą potrzebę jedzenia.

Temu pierwszemu  rodzajowi łakomstwa  można stawiać opór lub je stłumić, tego drugiego należy wysłuchać . Uzależnienia , alergie i wydalanie  każą nam  pożądać  właśnie tych produktów, które wywolują   w organizmie  niepożądane reakcje  fizjologiczne  i psychologiczne.

Łakomstwo  wynikające  z zachwiania równowagi  między substancjami rozszerzającymi a obkurczającymi, kwasowymi a alkalizującymi  czy międzyskladnikami  odzywczymi  dostarcza nam ważnych informacji o stanie zdrowia, a jeśli  nie zrobimy  z nich wlaściwego  użytku , dojdzie do niekontrolowanego obżarstwa.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.