ABC higieny psychicznej.

Witaj,dwie ręce

Higiena psychiczna jest nie mniej ważna niż higiena ciała.Żeby zachować siły życiowe- ważne jest wyrobienie  pogodnego usposobienia . Osiąga się  je  przez pielęgnowanie  myśli spokojnych i pogodnych.

One właśnie tworzą dobry i pogodny nastrój, będący podstawą zdrowia  i dobrego samopoczucia.

Jeżeli jesteśmy smutni szukajmy  kontaktu z przyrodą , bo obcowanie  z nią  jest niewątpliwie  środkiem wzmacniającym psychikę i ciało. Człowiek nie powinien być niewolnikiem  swoich uczuć.

Przerażająca lub radosna  wiadomość może  spowodować zatrzymanie oddechu. Wegetatywny  system nerwowy , który unerwia organy wewnętrzne , bardzo silnie reaguje na uczucia, nastroje i stany psychiczne, co z kolei  wpływa  i przenosi się na cały organizm.

Silny strach powoduje  kurczenie się żołądka i wtedy człowiek nie może  przełknąć ani  kęsa.

Kłopoty i lęki zwłaszcza długo trwające wpływają na utratę apetytu.

Jedzenie w takim stanie  powoduje zakłócenie procesu trawienia, co wywołuje rozdrażnienie  błon śluzowych żołądka.

Uczucia negatywne są niszczycielami zdrowia , wpływają szkodliwie na organizm.

Podzielmy je  na dwie grupy: Jedne wynikają ze strachu lub związane są z niepokojem , zmartwieniem, żalem ,wyrzutami sumienia, zniechęceniem.

Drugie  -to gniew, zawiść, zazdrość, mściwość, karierowiczostwo , złośliwość, skłonność do obniżania wartości innych , obmawianie.

Pierwsze wyniszczają  system nerwowy , zakłócają funkcje życiowe innych ważnych systemów organizmu i mogą wywoływać  najrozmaitsze choroby.

Kiedyś mówiono , że na widok  czegoś strasznego krew ” zastyga w żyłach”, że „strach paraliżuje”, że „serce się ściska”

Są przypadki  wystąpienia cukrzycy  u zupełnie zdrowych ludzi  w następstwie silnych wstrząsów nerwowych. Natomiast  z powodu gniewu , żywiołowej zawiści i zazdrości, wybuchów gniewu dochodzi do spadku sił, zmniejszenia żywotności, i szybszego starzenia  się organizmu.

Jedną  z najpoważniejszych przyczyn  nieproduktywnego zmęczenia  i przedwczesnego starzenia się  jest nadmierna wrażliwość.

Dobry nastrój  wpływa uspokajająco  i korzystnie na wszystkie funkcje organizmu, a przede wszystkim na gruczoły wewnętrznego wydzielania i system krwionośny , centralny system nerwowy, regulując i harmonizując jego działanie i w ten sposób tworzy fizyczną  i psychiczną równowagę  w organizmie.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: