Co robią ” bąbelki” w napojach gazowanych z naszym żołądkiem?

Witaj,

O ile o szkodliwości nadużywania kawy, alkoholu i tytoniu rzeczywiście musieli słyszeć wszyscy, nawet ci, którzy nie wydają się tą wiedzą przejmować, o tyle mało kto wie, że również napoje gazowane, zwłaszcza nadużywane, nie są obojętne dla zdrowia„Bąbelki „rozciagają ściany żołądka, wiele z nich zawiera drażniącą przewód pokarmowy kofeinę, a także zakwaszające organizm fosforany, niekorzystne zwłaszcza dla układu kostnego.

Jakby tego było mało, można też uznać je za klasyczne źródło ” pustych kalorii ” i to w dość pokaźnej dawce- rzędu 150 na puszkę.

Nawet ograniczając się do jednej takiej puszki dziennie, dokładamy sobie zatem zbędnych 150 kalorii a iluż ludzi zwłaszcza młodych potrafi wypić ich kilka czy kilkanaście.

Tym bardziej , że dystrybutory napojów gazowanych stoją wszędzie a ich producenci, zaliczani do największych potentatów branży spożywczej, nie szczędzą wydatków na reklamę, idących w setki milionów dolarów rocznie.

I ewidentnie im się to opłaca, gdyż konsumpcja napojów gazowanych stale rośnie, mimo wszelkich różnic między kontynentami i krajami.

Jak łatwo się domyślić Ameryka i w tej mało chwalebnej ” dyscyplinie” znacznie wyprzedza Europę z 216 litrami rocznie na osobę w USA.

Dla porównania  statystyczny Polak wypija około 80 litrów rocznie.

Napoje gazowane produkuje się z wody nasyconej dwutlenkiem węgla z dodatkiem takich składników, jak cukier spożywczy / sacharoza /, glukoza, lub fruktoza, aspartam, karmel w roli barwnika, benzoesan sodu, kwas fosforowy i cytrynowy, kofeina i nierzadko syntetyczne dodatki smakowe.

Przeciętna puszka napoju gazowanego dostarcza zatem, poza wspomnianymi 150 kaloriami, 38-50 mg kofeiny, 40 g cukru, pokaźną porcję ” chemii”- i oczywiście nawet śladu jakiegokolwiek cennego dla zdrowia składnika odżywczego.

Co więcej, wbrew sugestywnym obrazom z reklam napoje te nie spełniają nawet swojej podstawowej roli, gdyż ich słodki smak bardziej pobudza, niż gasi pragnienie.

A skoro po wypiciu jednej puszki czy butelki nadal chce się pić, nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po następną…i o to przecież chodzi producentom.

My- konsumenci- powinniśmy natomiast powtarzać sobie zupełnie inny slogan reklamowy:niech żyje dobra, świeża woda!

Jedna myśl na temat “Co robią ” bąbelki” w napojach gazowanych z naszym żołądkiem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.