Ziele karbieńca na bóle sutka i zakłócenie cyklu miesięcznego

Preparaty z karbieńca stosuje się w niektórych chorobach sutka u kobiet, a zwłaszcza bólach sutka o charakterze nerwobólów nerwów międzyżebrowych. Nadto w zakłóceniach cyklu miesięcznego u kobiet.

Karbieniec pospolity/ Lycopus europaeus L/  jest byliną występującą w stanie naturalnym w Europie i na Syberii przeniesioną przez człowieka do Ameryki Północnej, Afryki i Australii.

Karbieniec wytwarza pełzające  podziemne kłącze z rozłogami. Z kłącza wyrasta łodyga wzniesiona, 03-1,o m wysoka, gałęziasta.Liście w zarysie podłużnie jajowate lub  lub podłużnie lancetowate, ostre, nagie lub owłosione, naprzeciwległe, piętrami skrzyżowane.

Liście zwłaszcza dolne, pierzasto wcinane.Kwiaty drobne w gęstych wielokwiatowych okółkach w kĄtach górnych liści.

Kielich 10 nerwowy o 5 jednakowych, szydlasto zaostrzonych ząbkach, dłuższych od rurki .Korona kwiatowa 4-5 mm długości, biała z czerwonymi kropkami, w gardzieli owłosiona.Dwa pręciki dobrze rozwinięte, a dwa  zredukowane do krótkich prątniczków.

Kwitnie od lipca do września.Owocem są  3-4  boczne rozłupki na szczycie ucięte.

Do celów leczniczych zbiera się na początku kwitnienia w lipcu lub sierpniu dobrze rozwinięte, ulistnione nie zdrewniałe, górne części pędów karbieńca i suszy w miejscach zacienionych i przewiewnych.

Surowcem leczniczym jest  ziele karbieńca Herba Lycopi Równowartościowego surowca dostarcza blisko spokrewniony  karbieniec wirginijski Lycopus wirginicus, pochodzący z Ameryki Północnej.

Podstawowe związki czynne

Ziele karbieńca zawiera flawonoidy / m.in. glikozydy, luteoniny i apigeniny /, nieco saponin, ok. 10 procent garbników typu charakterystycznego dla rodziny wargowych, fenolokwasy / np kwas kawowy,, chlorogenowy, synapinowy i rozmarynowy oraz wykryty w 1970 r kwas litospermowy, któremu przypisywano  główne działanie surowca/, triterpeny / np kwas ursolowy /, steridy / np sitosterol/ oraz  0, 075- 0, 2 % olejku eterycznego Popiołu 8-10%, w tym około 0, 1% fluorków.

Ziele karbieńca od dawna było zalecane w lecznictwie ludowym wielu krajów.

Stosowano je jako lek garbnikowy w biegunkach i krwawieniach płucnych oraz jako środek przeciwgorączkowy i  nasercowy.

Jednak dopiero w 1930 r Volk wskazał jako właściwy zakres zastosowania tego ziela- lekkie przypadki wola. W 1938 roku G.Madaus opisał ziele karbieńca wirginijskiego jako skuteczny środek w nadczynności tarczycy oraz związanymi z tym zaburzeniami pracy serca.

W czasie II wojny światowej wykazano, że ziele karbieńca wirginijskiego i karbieńca pospolitego są identyczne w działaniu.

W latach osiemdziesiątych  zwrócono uwagę na wpływ wyciągów z ziela karbieńca na gruczoły płciowe.

Intensywne badania prowadzone w Niemczech pod kierunkiem Madausa, następnie Hillera oraz Kempera wyjaśniły w dużym stopniu mechanizm działania wyciągów z ziela  obu gatunków karbieńca.

Związki czynne tego ziela wiążą i unieczynniają  hormon tyreotropowy przysadki mózgowej / który w normalnych warunkach pobudza czynność tarczycy  i gonadotropowy / pobudzający czynność  gruczolów płciowych / W wyniku tego  następuje  zmniejszenie  wydzielania przez tarczycę  hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny, które będąc w nadmiarze przy nadczynności tarczycy powodują znaczne zwiększenie podstawowej przemiany materii  ustroju i wywierają niekorzystny wpływ na uklad nerwowy i i uklad  krążenia.

Również wytwarzanie hormonów płciowych przez gruczoły płciowe jest sterowane przez przysadkę  za pośrednictwem wspomnianych już hormonów gonadotropowych.

Preparaty z karbieńca stosuje się w niektórych chorobach sutka u kobiet, a zwlaszcza bólach sutka o charakterze nerwobolów nerwów międzyżebrowych. Nadto w zakłóceniach cyklu miesiecznego.

Dotąd nie udało się ustalić , jakie składniki karbieńca wywierają działanie lecznicze.

Warto podkreślić , że zarówno działanie karbieńca na tarczycę, jak również  na gruczoły płciowe jest silne i nie ustępuje stosowanym w tych celach preparatom chemicznym.

Stąd też  nie zaleca się  samoleczenia preparatami z ziela karbieńca, ale stosowanie ich pod nadzorem doświadczonego specjalisty lekarza znającego   lecznicze działanie ziół.

W wielu krajach na świecie znajdują sie w aptekach dziesiątki gotowych preparatów zawierających wyciągi z karbieńca.

Napar z ziela karbieńca: dwie łyżeczki do herbaty ziela zalać w termosie 2 szklankami wrzącej wody.Termos zakręcić i odstawić na godzinę.Pić dwa razy dziennie szklankę naparu po jedzeniu w stanach nerwowych i zaburzeniach czynności serca wywolanych nadczynnością tarczycy.

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: