Co wiesz o znaczeniu błonnika dla naszego zdrowia?

pokrojona pomaraćzaSamo słowo ” błonnik” jest synonimem celulozy, ale w dietetyce odnosi się do całej grupy nieprzyswajalnych dla człowieka związków / węglowodanów złożonych i ligniny / określanych też włóknami roślinnymi, obecnych w warzywach, owocach , zbożach, nasionach i orzechach.

Ze związków tych zbudowane  są ściany komórek roślinnych, a także wszystkie twarde części ziemiopłodów: otoczki ziaren i pestek, łodygi, skórka.

Ze względu na swoje reakcje w kontakcie z wodą , włókna roślinne , czyli błonnik, dzieli się  na dwie  grupy związków : rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych.

Błonnik rozpuszczalny -/ pektyny, alginiany, śluzy, gumy/

Związki te tworzą  w świetle przewodu pokarmowego rodzaj żelu / lepkie , galaretowate masy /, który łagodzi podrażnienia błony śluzowej, zmniejsza uczucie głodu, ułatwia wypróżnienia, a także ma dobroczynne działanie metaboliczne, ograniczając wchłanianie glukozy do krwi i pobudzając  wydalanie  cholesterolu ze stolcem.

Błonnik rozpuszczalny jest zatem wskazany nie tylko w różnych dolegliwościach żołądkowo- jelitowych, ale również w cukrzycy typu 2 i zaburzeniach gospodarki lipidowej.

Jego głównym zródłem są :

* otręby owsiane i ryżowe, mąka kukurydziana, proso, babka płesznik, siemię lniane;

* owoce świeże / pomarańcze, jabłka, śliwki, brzoskwinie, mango itp. i suszone;

* warzywa strączkowe / czerwona fasola, soczewica, nasiona soi;

* inne warzywa / marchew, ziemniaki, bataty, pasternak, buraki, kabaczek;

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: