JAKA ILOŚĆ KOFEINY JEST BEZPIECZNA?

Witaj,kawa

Przeciętna dzienna dawka konsumowanej w Europie  kofeiny wynosi około 400 mg. Daje to przeciętny poziom kofeiny we krwi równy 2 mg/l, co w zupełności wystarcza, ażeby wywoływać określone symptomy u osób szczególnie podatnych.

Podzielone są opinie na temat tego, jak duża dawka kofeiny jest bezpieczna.

Niektórzy uważają , że 5oomg dziennie, a są  i tacy, którzy twierdzą , że 250 mg / co oznacza dwie filiżanki kawy lub trzy filiżanki  herbaty dziennie.

Oprócz natychmiastowych objawów zatrucia lub symptomów abstynenckich, nic nie wiadomo o związku kofeiny z ciśnieniem krwi i chorobami serca.

W  każdym razie  ważne jest, aby uświadomić sobie, że niektóre osoby są bardzo podatne na farmakologiczne efekty działania kofeiny i ich tolerancja na ten alkaloid, jest dużo niższa, niż można by się spodziewać.

Osoby te czują się źle po każdej ilości spożytej kofeiny i w ich przypadku najrozsądniejszą opcją jest całkowita abstynencja. Pacjenci z ogólnymi skłonnościami do lęku mogą  mieć ataki paniki nawet po spożyciu tak małej ilości kofeiny, jaka znajduje się w filiżance kawy!

Dzieci są również bardzo wrażliwe na kofeinę, zwłaszca jeśli chodzi o mózg. Odpowiedzią  nawet na małą dawkę kofeiny jest w ich przypadku widoczna nadpobudliwość ruchowa. Z tego powodu często zakazuje się dzieciom picia kawy lub  herbaty.

Niemniej  napoje typu cola również zawierają pewne ilości kofeiny. Jest to często niedostrzegane i rzadko zabrania się  się dzieciom picia tych  napojów.

Jutro post : Jak obliczyć spożycie kofeiny ?

Zapraszam, Marysia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.