POZNAJ TAJEMNICE KOFEINY

Witaj,kawa

Kofeina jest środkiem farmaceutycznym. Należy do alkaloidów.! Do nich zaliczają się  też morfina, kokaina, chinina, strychnina, nikotyna i atropina.Wszystkie  one są nadużywane przez człowieka!

Chininę i atropinę przepisuje się  w rozmaitych medycznych przypadkach : morfina i kokaina to skuteczne środki przeciwbólowe, również nadużywane przez osoby uzależnione: strychnina jest silną trucizną; nikotyna- dobrze znaną substancją uzależniającą, która znajduje sie w tytoniu.

Alkaloidy występują w różnych gatunkach roślin. Są to neurotoksyny / substancje trujące dla  nerwów /, a ich obecność chroni  rośliny przed toksynami. Wygląda to tak, że insekty , które zjedzą  roślinę zawierającą trujący alkaloid, mogą  nigdy  już nie zniszczyć następnych roślin.

Kofeina występuje w ziarnach Coffea z których parzy się kawę, w liściach Camellia sinensis, z których robi się herbatę, w orzeszkach koli, używanych do napojów typu cola, w ziarnie kakaowym, z którego wytwarza się czekoladę,  i w wielu farmaceutykach, na przykład leczących bóle głowy /etopiryna/.

Napoje zawierające kofeinę włączono stosunkowo pózno do zachodniej diety. Chociaż herbatę znano w Chinach już w 2737 roku przed Chrystusem, do Europy przywędrowała w 1610 roku, a do Anglii w 1657 roku.

Podobnie kawa: pito ją w Arabii w XIV wieku, ale w Europie pojawiła się  300 lat pózniej. Powitana została wówczas z pogarda i lekceważeniem, a niektorzy byli jej przeciwnikami.

Uważano , że jest trująca i niebezpieczna dla zdrowia.

W końcu została zaakceptowana i obecnie tak powszechnie się ją  stosuje.

Symptomy powodowane przez kofeinę

Jak większość środków farmaceutycznych, kofeina może być uważana  za substancję dającą oczekiwane efekty, ale zarazem taką , która powoduje szkodliwe toksyczne skutki.

Jak większość alkaloidów, kofeina uzależnia i uzywając jej regularnie możemy wyrobić w sobie tolerancję na nią / stać się na nią odpornymi / oraz cierpieć  z powodu objawów abstynenckich, kiedy jesteśmy jej pozbawieni.

Oczekiwanym od  kofeiny efektem / pierwszym i podstawowym powodem, dla którego ją pijemy jest pobudzenie umysłu.

Badania przeprowadzone na zdrowych ochotnikach dowodzą, że stymulujące skutki kofeiny pomagaja  na krótki okres zwalczyć zmęczenie.

Jednakże nie stanowi to dużej korzyści.

Bardzo łatwo jest bowiem kofeinę przedawkować i mimowolnie wprowadzic się  w krąg zatrucia, tolerancji i objawów abstynenckich oraz dobrych i złych tego skutków

W jutrzejszym poście : O kofeinowej toksyczności i tolerancji.

Zapraszam, Marysia

4 thoughts on “POZNAJ TAJEMNICE KOFEINY

  1. No prawda z ta kofeina Marysiu. Ale sa inne prostsze zagrozenia, na ktore nie zwracaja ludzie uwagi. Na przyklad ludzie starsi zbyt rzadko sie myja. 🙂 Miedzy innymi dlatego bo sie szybko mecza. A do kapieli trzeba sie rozbierac i trzeba sie wiecej ruszac. Nie mowie, ze wszyscy sa tacy ale bardzo duzo
    No i wogole ludzie nie przestrzegaja podstaw higieny. Na przyklad jak ktos jechal tramwajem czy autobusem to wiadomo, ze dotykal sie jakiejs poreczy. A tam siedlisko roznych bakterii. Wiec po powrocie do domu trzeba natychmiast dezynfekowac rece. Ja tego nie robilem a teraz jest pierwsza rzecza jaka natychmiast robie. Wogole jak sie komus poda reke to tez trzeba ja zdezynfekowac. Oczywiscie nie tak aby ta osoba to widziala. 🙂 A z kawa to taka jak ze wszystkim. Z umiarem.

    • No tak bo Afrykanczycy nie cierpia na alergie bo zyja w brudzie. Zgoda. Ale jeste tego pewien aspekt. Oni dozywaja 40 lat. Wiec co z tego ze nie maja alergii jak umieraja tak mlodo. Ja bym sie z nimi nie zamienil. Juz wole miec alergie i dozyc sedziwego wieku.
      Wiec Mario nie kombinuj!!! 🙂 🙂 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.