CZY WIEMY JAKI CHLEB JEMY?

chlebNa naszym stole chleb zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Jest podstawowym produktem spożywczym, którego przeciętny Polak zjada rocznie ponad 90 kg. Ów chleb powinien nie tylko zaspokajać głód, ale przede wszystkim być swoistym lekarstwem dla organizmu człowieka.Warto zastanowić się, skąd pochodzi i z jakich składników się składa.

Rozwój technologii piekarniczej i łatwość sporządzania pieczywa spowodowała, że obecnie  niezwykle trudno nabyć normalny , zdrowy chleb, bez polepszaczy i konserwantów.

Czy wiesz , że  zdrowy, domowy chleb zachowuje trwałość do około 7 dni po wypieczeniu. Wystarczy przechowywać  go w lnianej, ściereczce, aby nie zapleśniał.

Konsumenci nie zawsze wiedzą , że obecnie do wypieku chleba, piekarze używają najróżniejszych zestawów związków chemicznych, zwanych potocznie polepszaczami pieczywa. Do najczęściej stosowanych środków należą : gips, mydło, celuloza, cystyna , cysteina / produkowana ze świńskiej szczeciny i ludzkich włosów, ale również ester kwasu dwuoctowego oraz amylaza pleśniowa, która może przyczynić się do powstawania alergii/.

Stosowanie środków chemicznych do wypieku chleba jest spowodowane wzrostem automatyzacji  pieców i maszyn piekarniczych. Dzięki tym środkom to pieczywo uzyskuje odpowiedni zapach, rozmiar, pulchność, świeżość i rumianą skórkę.

Przed laty o smaku i jakości pieczywa decydował zaczyn i ciężka praca.

Dziś w dobie  ułatwień technologicznych, wprawna ręka piekarza została zastapiona przez chemię , ktora dodana do ciasta sprawia, że nie klei się ono do metalowych powierzchni oraz krótszy jest czas potrzebny do wyrobienia i pieczenia.

Chemiczne dodatki sprawiły, że usprawniła sie technologia wyrobu  chleba , kosztem jego smaku i jakości. Tym samym zawód piekarza stał się prostszy i może go wykonywać każdy, kto nabył umiejętność obsługi maszyn piekarniczych.

Niestety postęp techniczny i ” polepszenie ” pieczywa nie idzie w parze ze zdrowiem konsumentów. Specjaliści od żywienia podkreślają , że nieświadomy konsument, zjada w ciągu roku wraz z pieczywem , kilka kilogramów substancji chemicznych.

Spożywana chemia pochodzi nie tylko z dodatków piekarniczych, ale także z ziarna i mąki, często zawierających zbyt duży poziom grzybów i pleśni

Konsekwencje jej nadmiernego spożywania to choroby cywilizacyjne, przede wszystkim alergie, zauważalne już u małych dzieci oraz choroby nowotworowe.

Aby ustrzec przed nimi siebie i własna rodzinę ważne jest aby konsumenci czytali etykiety.Nie należy sugerować się tylko ceną- jeśli coś jest zbyt tanie, niekoniecznie jest zdrowe.

WARTO WYBIERAĆ CHLEB WYPIEKANY W GOSPODARSTWACH EKOLOGICZNYCH LUB MAŁYCH, RODZINNYCH, TRADYCYJNYCH PIEKARNIACH.

Najzdrowsze  dla organizmu jest pieczywo wypiekane z mąki razowej z certyfikowanych zbóż ekologicznych. Ciemna maka BIO zawiera wszystkie niezbędne składniki, łącznie z mikroelementami i witaminami, których nie zawiera mąka biała.

Jedząc ekologiczny chleb, ma się pewność, że nie zawiera on pestycydów i metali ciężkich, ale również , że organizm ludzki nie musi dokładać  w-procesie trawienia  własnych witamin, zwłaszcza z grupy B, ogołacając go tym samym z zapasów.

Na polskim rynku coraz więcej powstaje małych piekarni, które starają się kultywować tradycje naturalnego pieczenia chleba. Także  gospodarstwa ekologiczne wypiekają chleb z mąki razowej. Domowe pieczywo zyskuje sobie zwolenników na wsi, w małych miasteczkach, ale także w dużych miastach, do których rolnicy sami dowożą swój produkt.

Rękodzieło ekologiczne z roku na rok zdobywa sobie coraz szersze  grono zwolenników.

Jego twórcy, rolnicy, udowadniają , że wypiek chleba i wyrób serów nie jest skomplikowaną  rzeczą  i każdy może wykonać je samodzielnie  w domu.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: