Chroń się… przed kleszczami!

kleszczUKŁUCIA PRZEZ  KLESZCZA W ZIMIE

Sprawcami ukłuć w zimie lub u ludzi , którzy nie przebywali na dworze,  są prawdopodobnie kleszcze domowe, także kleszcze miękkie, czyli obrzeżki przenoszone przez gołębie.

Mogą one powodować  nieprzyjemne  podrażnienie skóry, ale nie przenoszą  zakażenia boreliozą, ani WZM.

Zima zdarzają się także ciepłe dni, z temperatura powyżej 10 stopni, podczas których kleszcze mogą być aktywne.

Nie można zapominać o urlopach w okolicach Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich i w Afryce. Także tam występują kleszcze, które mogą przenieść boreliozę, riketsjozę i gorączkę Krym- Kongo.

UKŁUCIA KLESZCZA W STAROŚCI

Wiek gospodarzy nie robi kleszczom różnicy. Duża częstotliwość infekcji przenoszonych przez kleszcze u starszych ludzi ma raczej związek z ich trybem życia.

Starsi ludzie częściej spacerują, pracują w ogrodzie i zajmują się zwierzętami domowymi.

Częściej chodzą do lasu, aby nazbierać jagód, grzybów , ziół,  chrustu i drzewa. Prawdopodobnie większość społeczeństw cierpi lub cierpiała na niewyjaśnione dolegliwości podobne do reumatycznych, ponieważ lekarze prowadzący nie badali obecności Borerelia.

KLESZCZE SĄ PLAGĄ U ZWIERZĄT

Prawie wszystkie zwierzęta, poza rybami i ssakami morskimi, mogą być gospodarzami kleszczy, nawet ptaki i gady.

Zwierzęta również mogą chorować na boreliozę. Wyraża się ona różnie, jak u ludzi: męczliwość, osłabienie, obrzęknięte stawy. Zwierzęta także leczy się antybiotykami. Chore zwierzęta nie przenoszą boreliozy na ludzi.

Pomijając role kleszczy  jako nośników bakterii, same kleszcze mogą wyrządzać szkody. Gromadny napad na bydło, owce, konie, dzikie zwierzęta może prowadzić do niedokrwistości, a trujące substancje ze śliny kleszczy do porażeń. Może dojść do zapalenia ran kłutych.        Ślina  kleszczy zawiera poza tym substancje, które osłabiają  układ odpornościowy gospodarza i hamują jego układ krzepnięcia.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: