UKŁUCIA PRZEZ KLESZCZA W ZIMIE
Sprawcami ukłuć w zimie lub u ludzi , którzy nie przebywali na dworze, są prawdopodobnie kleszcze domowe, także kleszcze miękkie, czyli obrzeżki przenoszone przez gołębie.
Mogą one powodować nieprzyjemne podrażnienie skóry, ale nie przenoszą zakażenia boreliozą, ani WZM.
Zima zdarzają się także ciepłe dni, z temperatura powyżej 10 stopni, podczas których kleszcze mogą być aktywne.
Nie można zapominać o urlopach w okolicach Morza Śródziemnego, na Wyspach Kanaryjskich i w Afryce. Także tam występują kleszcze, które mogą przenieść boreliozę, riketsjozę i gorączkę Krym- Kongo.
UKŁUCIA KLESZCZA W STAROŚCI
Wiek gospodarzy nie robi kleszczom różnicy. Duża częstotliwość infekcji przenoszonych przez kleszcze u starszych ludzi ma raczej związek z ich trybem życia.
Starsi ludzie częściej spacerują, pracują w ogrodzie i zajmują się zwierzętami domowymi.
Częściej chodzą do lasu, aby nazbierać jagód, grzybów , ziół, chrustu i drzewa. Prawdopodobnie większość społeczeństw cierpi lub cierpiała na niewyjaśnione dolegliwości podobne do reumatycznych, ponieważ lekarze prowadzący nie badali obecności Borerelia.
KLESZCZE SĄ PLAGĄ U ZWIERZĄT
Prawie wszystkie zwierzęta, poza rybami i ssakami morskimi, mogą być gospodarzami kleszczy, nawet ptaki i gady.
Zwierzęta również mogą chorować na boreliozę. Wyraża się ona różnie, jak u ludzi: męczliwość, osłabienie, obrzęknięte stawy. Zwierzęta także leczy się antybiotykami. Chore zwierzęta nie przenoszą boreliozy na ludzi.
Pomijając role kleszczy jako nośników bakterii, same kleszcze mogą wyrządzać szkody. Gromadny napad na bydło, owce, konie, dzikie zwierzęta może prowadzić do niedokrwistości, a trujące substancje ze śliny kleszczy do porażeń. Może dojść do zapalenia ran kłutych. Ślina kleszczy zawiera poza tym substancje, które osłabiają układ odpornościowy gospodarza i hamują jego układ krzepnięcia.