DLACZEGO WAŻNA JEST WAGA I OBWÓD PASA?

nadwagaWitaj,

WAŻNA WAGA I OBWÓD PASA

Wskaźnik masy ciała BMI/ Body Mas Index / informuje, czy nasza waga mieści się w normie, czy mamy nadwagę, albo wręcz jesteśmy otyli. Jego wartość jest ważną wskazówką, bo nadmierna waga ciała to problem natury nie tylko kosmetycznej.

Oznacza ona także wyraznie większe ryzyko wysąapienia zaburzeń metabolizmu tłuszczów i zachorowań na cukrzycę typu 2, a także  na inne choroby

Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy tłuszcz się koncentruje w obszarze talii.Obwód pasa może więc nam powiedzieć, ile tłuszczu zmagazynowaliśmy w jamie brzusznej i jakie jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Tłuszcz wewnatrz jamy brzusznej / zwany także wisceralnym, od łacińskiego słowa viscera- wnętrzności / nie tylko jest magazynowany w organach wewnętrznych, ale także bierze aktywny udział w metabolizmie tłuszczów: szybciej je magazynuje i uwalnia.

Powoduje  to podwyższenie wartości trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi aż  po przekarmienie/ za wiele, za tłusto i za słodko/

W przypadku cukrzycy typu 2 receptory insuliny w komórkach organizmu staja się niewrażliwe na insulinę- hormon obniżający poziom cukru we krwi. Trzustka próbuje wyrównać braki spowodowane insulinoopornością organizmu zwiększając produkcję hormonu. W końcu produkujące insulinę komórki beta zostaną upośledzone i wytwarzają jej coraz mniej. A długotrwale podwyższony  poziom cukru we krwi sprzyja powstawaniu miażdżycy

BMI I OBWÓD PASA

NIE TYLKO WAGA MA ZNACZENIE, JEŚLI CHODZI O RYZYKO ZACHOROWANIA NA RÓŻNE CHOROBY. WAŻNE JEST TAKŻE TO , GDZIE W NASZYM CIELE ZBIERA SIĘ TŁUSZCZ.

BMI: informacja o nadwadze

Nadwaga wiąże się  zwykle z podwyższonym cholesterolem LDL i trójglicerydów, a poziom chroniącego naczynia cholesterolu HDL jest często zbyt niski .Body Mas Index pozwala nam ustalić, czy nasza waga jest w granicach normy, czy też o ile- ją przekracza.

Jak obliczyć BMI?

Wagę w kilogramach należy podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu

Przyklad: Agnieszka wazy 74 kg i ma 1,64 wzrostu czyli 74: 1,64 kwadratowy=74:2,69= 27,5. BMI Agnieszki wynosi 27,5

Analiza wyniku BMI mniejsze niż 18,9= niedowaga/ poniżej 17,9 mówi się o  groznym dla organizmu wychudzeniu. Od 19,o do 24, o= waga normalna/ to wartości akceptowane u kobiet, dla mężczyzn wynosi to 20-25, od 24,0 do 29,9= nadwaga/ łatwo ją zrzucić – wystarczy więcej się ruszać i ograniczyć słodycze, białe pieczywo, powyżej 30,0= otylość / grozne dla zdrowia, trzeba przejść na niskokaloryczną dietę, a gdy waga nieco spadnie zacząć ćwiczyć: jeśli BMI  wynosi 35,0-39,9- poproś dietetyka o indywidualny program odchudzania.

WZÓR BROCKA

Od wzrostu w centymetrach trzeba odjąć 100. Od uzyskanego wyniku odejmujemy 10% jego wartości w przypadku mężczyzn i 15%w przypadku kobiet

Przykład: Anna ma 1,70  cm wzrostu. Odejmujemy 170-100= 70.15% wyniku wynosi 10,5. Kolejne działanie to 70-10,5= 59,5. Czyli idealna waga dla Anny to ok.60 kg. Ale Anna waży 76 kg, czyli zaczęła się u niej otyłość.O nadwadze można mówić, gdy ważysz o 10% więcej niz wynosi masa idealna.. Waga większa  niż 20% to otyłość.

Uwaga : wzór jest miarodajny przy wzroście od 1,60 do 1,90

CO ZDRADZA OBWÓD PASA?

Stań prosto. Oddychaj swobodnie. Teraz zmierz miarką obwód pasa /2cm powyżej pępka / i sprawdz co oznacza wynik

* nadwaga u kobiet- obwód większy niż 80 cm

* nadwaga u mężczyzn- obwód większy niż 94 cm

* otyłość u kobiet- obwód większy niż 88 cm

* otylość u mężczyzn- obwód większy niż 102 cm

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: