Zrównoważona, zdrowa dieta nie zagwarantuje nam, że nigdy nie zachorujemy. Może jednak pomóc w zmniejszeniu ryzyka i w ten sposób pozwolić dłużej zachować zdrowie, zgodnie z naszymi predyspozycjami. A badania potwierdzają, że smaczne, a także atrakcyjne pod względem barwy czy zapachu produkty spożywcze, takie jak pomidory, karczochy, brokuły, czosnek, czy oliwa z oliwek, zawierają liczne substancje korzystne dla zdrowia.Jednak nie podlega dyskusji zmiana sposoby odżywiania i zwiększona aktywność fizyczna umożliwiają uregulowanie różnych składników cholesterolu.
Dzięki nim wartość cholesterolu LDL może spaść o 7 do 15%, a wartość cholesterolu HDL wzrosnąć od 5 do 15 procent.. W niektórych przypadkach taka poprawa nie wystarcza, by znormalizować metabolizm tłuszczów.
Dlatego w ostatnich latach bada sie różne produkty spożywcze, poszukując substancji umożliwiających jeszcze bardziej znaczące obniżenie cholesterolu.
Pozwolą one uniknąć zaburzeń metabolizmu tłuszczów i ich przykrych konsekwencji albo będa pozytywnie wpływać na organizm chorego człowieka
Z medycznego punktu widzenia trzeba dokonać ścisłego podziału na substancje skuteczne, substancje o niepewnej skuteczności i substancje nieskuteczne- czasami wręcz szkodliwe dla zdrowia.
* Do pewnych i skutecznie działających produktów należą roślinne sterole i stanole, produkty sojowe, olej i proszek kakaowy, orzechy, migdały, błonnik pokarmowy i włókna roślinne, a także olej rybi.
W przeciwieństwie do lekarstw nie ma w nich substancji czynnych, ale ich działanie opiera się na ” naturalnych” kompleksowych zasadach. Mają one wpływ na wytwarzanie cholesterolu i tłuszczu w wątrobie, redukują ich wchłanianie i resorpcję w jelitach, a także zwiększają produkcję i wydalanie kwasów żółciowych
* Substancje o wątpliwym działaniu albo rzekome substancje czynne zmniejszają poziom cholesterolu nie więcej niż 3 procent.W dodatku często nie można ich zastosować w codziennej diecie. Środki te , często sa rozprowadzane przez internet, zwykle nie są odpowiednio zbadane pod kątem ewentualnych działań ubocznych, zwłaszcza w połączeniu z lekarstwami.
W kolejnym poście dowiesz się , jakie produkty spożywcze i zawarte w nich substancje czynne obniżają poziom cholesterolu we krwi i mogą pozytywnie wpływać na metabolizm tłuszczów.
Pozdrawiam, Marysia