Już Hipokrates sugerował, że korpulentność jest nie tylko chorobą sama w sobie, ale jest również zwiastunem innych chorób. Choć jak pisałam wcześniej, o występowaniu otyłości lub nadwagi mówi się wtedy, gdy indeks masy ciała przekracza 25 to ryzyko występowania przewlekłych chorób wzrasta, jeśli indeks ten wynosi więcej niż 21/ World Health Organization, 2006/
Negatywne konsekwencje zdrowotne otyłości dotyczą m.in. podwyższonego względnego ryzyka zachorowania na wiele chorób.
.
a.dwukrotnie / lub mniej / w przypadku różnego rodzaju nowotworów, obniżonej płodności, bólu pleców, powikłań podczas znieczulenia ogólnego, wad u płodu/
b. trzykrotnie lub mniej , ale co najmniej 2 razy w przypadku wieńcowej choroby serca i zaburzeń pracy serca, choroby zwyrodnieniowej stawów / zwłaszcza kolanowych /, nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi, dny , komplikacji ciążowych
c. więcej niż trzykrotnie, w przypadku cukrzycy, nadcisnienia, bezdechu nocnego, chorób woreczka żółciowego, zaburzenia frakcji lipidowych i różnych zaburzeń lipidowych.
Otyłość ma wiele negatywnych konsekwencji w odniesieniu do płodności u kobiet. W przeglądzie literatury na temat płodności kobiet z nadwagą oraz otyłością Sarwer i in. stwierdzają , że nadmierna waga zwiększa ryzyko występowania przedwczesnego miesiączkowania, nieregularnych cykli miesiączkowych i wzrostu cech androgenicznych, braku miesiączkowania, braku owulacji i zespołu policystemicznego.
Podwyższone jest również ryzyko dotyczące występowania problemów zdrowotnych i komplikacji podczas ciąży- stwierdzono wzrost śmiertelności w czasie ciąży, częstsze poronienia, większe zaburzenia u płodu w przypadku wczesnego porodu, wzrost liczby martwych urodzeń, wad i deformacji typu neurologicznego, wad serca u płodu, wreszcie cukrzycy u płodu.
Dodatkowo otyłość jest związana z wyższym poziomem testosteronu i niższym poziomem estradiolu i DHEA u kobiet.
Natomiast u mężczyzn otyłość jest związana m.in. z niższym poziomem testosteronu
Otyłość jest związana z licznymi niekorzystnymi zmianami endokrynologicznymi. Stosowanie wysokotłuszczowej diety wpływa na wzrost aktywności neurohormonalnej, tzn ze wzbudzaniem wydzielania nadmiernej ilości hormonów na tzw. osi stresu, ze wzrostem wydzielania neurohormonów w układzie sympatycznym.
Istnieje zależność między ciśnieniem krwi a BMI- wzrost wagi ciała zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia, które jest z kolei czynnikiem ryzyka dla problemów związanych z zaburzeniami krążenia, takim jak zawał serca, zaburzenia pracy nerek czy udar.
Wymienione problemy , związane z zaburzeniami krążenia, są czynnikami ryzyka dla dalszego wzrostu wagi ciała. Utrata wagi / nawet przy BMI w normie / powinna spowodować obniżenie cisnienia krwi, które jest korzystne przy nadcisnieniu niezwiązanym z otyłością.
Zwiekszanie wagi ciała po 18 roku życia oraz otyłość w jakimkolwiek okresie życia zwiększają ryzyko wystepowania raka piersi. U białych kobiet ryzyko to może byc podwyższone, zwłaszcza w okresie postmenopauzalnym.
Powiem Wam – ja też walczę z nadwagą.
W następnych postach dalsze skutki otyłości
Pozdrawiam, Marysia