NADWAGA I OTYŁOŚĆ – ZWIASTUNEM WIELU CHORÓB.!

OTYŁOŚĆSerdecznie Was witam,

Już Hipokrates sugerował, że korpulentność jest nie tylko chorobą sama w sobie, ale jest również zwiastunem  innych chorób. Choć jak pisałam wcześniej, o występowaniu otyłości lub nadwagi mówi się wtedy, gdy indeks masy ciała przekracza 25 to ryzyko występowania przewlekłych chorób wzrasta, jeśli indeks ten wynosi więcej niż 21/ World Health Organization, 2006/

Negatywne konsekwencje zdrowotne otyłości dotyczą m.in. podwyższonego względnego ryzyka zachorowania na wiele chorób.

.

a.dwukrotnie / lub mniej / w przypadku różnego rodzaju nowotworów, obniżonej płodności, bólu pleców, powikłań podczas znieczulenia ogólnego, wad u płodu/

b. trzykrotnie lub mniej , ale co najmniej 2 razy w przypadku wieńcowej choroby serca i zaburzeń pracy serca, choroby zwyrodnieniowej stawów / zwłaszcza kolanowych /, nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi, dny , komplikacji ciążowych

c. więcej niż trzykrotnie, w przypadku cukrzycy, nadcisnienia, bezdechu nocnego, chorób woreczka żółciowego, zaburzenia frakcji lipidowych i różnych zaburzeń lipidowych.

Otyłość ma wiele negatywnych konsekwencji w odniesieniu do płodności u kobiet. W przeglądzie literatury na temat płodności kobiet z nadwagą  oraz otyłością Sarwer i in. stwierdzają , że nadmierna waga zwiększa ryzyko występowania  przedwczesnego miesiączkowania, nieregularnych cykli miesiączkowych i wzrostu cech  androgenicznych, braku miesiączkowania, braku owulacji i zespołu policystemicznego.

Podwyższone jest również ryzyko dotyczące występowania problemów zdrowotnych i komplikacji podczas ciąży- stwierdzono wzrost śmiertelności w czasie ciąży, częstsze poronienia, większe zaburzenia u płodu w przypadku wczesnego porodu, wzrost liczby martwych urodzeń, wad i deformacji typu neurologicznego, wad serca u płodu, wreszcie cukrzycy u płodu.

Dodatkowo otyłość  jest związana z wyższym poziomem testosteronu i niższym poziomem estradiolu i DHEA  u kobiet.

Natomiast u mężczyzn otyłość jest związana m.in. z niższym poziomem testosteronu

Otyłość jest związana z licznymi niekorzystnymi zmianami endokrynologicznymi. Stosowanie wysokotłuszczowej diety wpływa na wzrost aktywności neurohormonalnej, tzn ze wzbudzaniem wydzielania nadmiernej ilości hormonów na tzw. osi stresu, ze wzrostem wydzielania neurohormonów w układzie sympatycznym.

Istnieje zależność między ciśnieniem krwi a BMI- wzrost wagi ciała zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia, które jest z kolei czynnikiem ryzyka dla problemów związanych z zaburzeniami krążenia, takim jak zawał serca, zaburzenia pracy nerek czy udar.

Wymienione problemy , związane z zaburzeniami krążenia, są czynnikami ryzyka dla dalszego wzrostu wagi ciała. Utrata wagi / nawet przy BMI w normie / powinna spowodować obniżenie  cisnienia krwi, które jest korzystne przy nadcisnieniu niezwiązanym z otyłością.

Zwiekszanie wagi ciała po 18 roku życia oraz otyłość w jakimkolwiek okresie życia zwiększają  ryzyko wystepowania raka piersi. U białych kobiet ryzyko to może byc podwyższone, zwłaszcza w okresie postmenopauzalnym.

Powiem Wam – ja też walczę z nadwagą.

W następnych postach dalsze skutki otyłości

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: