Otyłość zwiększa ryzyko występowania wielu problemów zdrowotnych: m.in. trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia i bezdechu nocnego, choroby wieńcowej, dny i zwyrodnień stawów. Inne częstsze problemy zdrowotne osób z otyłością to cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, obniżoną odporność, bóle mięśniowo- szkieletowe oraz bóle głowyOkolo 40% mężczyzn z otyłością i 3 % kobiet cierpi na zespół bezdechu nocnego wymagający interwencji medycznej. Zespół ten bardzo rzadko występuje u osób o wadze w normie.
Bezdech nocny charakteryzuje się zatrzymaniem przepływu powietrza na co najmniej 10 s / w czasie snu /, zwykle występuje fragmentacja snu oraz spadek tlenu w organizmie o 2-4%.
Przewlekły syndrom bezdechu przejawia się co najmniej pięciokrotnym zatrzymywaniem oddechu w czasie każdej godziny snu oraz sennością podczas dnia. Powszechnym towarzyszącym problemem jest również chrapanie Dodatkowo u osób z nadwagą lub otyłością tkanka tłuszczowa na żebrach, brzuchu oraz szyi może obniżać wydolność oddechową podczas snu i utrudniać przepływ powietrza do płuc- problemy te nasilają bezdech nocny..