Kategorie
Twoje Zdrowie: Leczenie Ziołami

Naukowcy o menopauzie

MENOPAUZAWitaj,

Kiedy mówi się o menopauzie, pierwszym skojarzeniem, który przychodzi do głowy, są uderzenia gorąca, główny objaw tej ” odmiany w życiu ” Bardzo interesujący jest fakt, że w języku japońskim nie ma słowa, które opisywałoby uderzenie gorąca. Wiele badań wykazało, że większość Japonek nigdy nie skarży się na tę dolegliwość i ma znacznie mniej objawów związanych z menopauzą, na którą cierpią kobiety Zachodu.Prowadzone badania przez kanadyjskich naukowców na Japonkach w okresie menopauzy wykazały , że ” uderzenia gorąca, będące objawem występującym u kobiet pochodzących z krajów zachodnich w okresie okołomenopauzalnym, występowały tylko u 12 kobiet z grupy 105 obserwowanych Japonek i nigdy nie były przez nie nazywane potami nocnymi”

W kolejnych badaniach naukowcy porównywali objawy menopauzalne Japonek, Kanadyjek i Amerykanek. Japonki uskarżały się na duzo mniej fizycznych dolegliwośći.

Około 35%  Amerykanek i 31% Kanadyjek skarżyło się na uderzenia gorąca, podczas gdy tylko 12% Japonek zgłaszało tę dolegliwość. Ponad 38% Amerykanek skarżyło się na utratę sił, a tylko 6% Japonek zgłaszało tę samą dolegliwość.

Ponad 35% Amerykanek miało objawy depresji, a tylko 10% Japonek mówiło, że cierpi na depresję. Odnotowano, że tylko  niewielki odsetek Japonek wymagał leczenia  menopauzy / hormonoterapii zastępczej /. Ale Japonki piły w tym okresie więcej naparów ziół.

Badania porównujące okresy przekwitania u Japonek i mieszkanek krajów zachodnich sprawiły, że wokół tego zagadnienia zrodziło się wiele kontrowersji. Socjologowie  upierali się , że Japonki nie mogą się  czuć się o wiele lepiej od kobiet z krajów zachodnich. Wskazywali  raczej na azjatycki stoicyzm: innymi słowy, czuły się podle, ale się na  to nie skarżyły!

Jednak „Lancet” jedno  z ważniejszych brytyjskich czasopism medycznych, opublikował artykuł doktora Hermana Adlercreutza, głównego specjalisty w zakresie estrogenów w którym autor zasugerował, że Japonki  mają mniej objawów związanych z menopauzą ze względu na stosowaną przez siebie dietę.

Zwrócił też uwagę, że Japonki jedzą o wiele  więcej produktów sojowych, soja zaś zawiera izoflawony.

„Wszystkie izoflawony są słabymi estrogenami, które spożywane w dużych ilościach mogą wywierać efekty biologiczne zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym, u których stwierdza się niski poziom estrogenów. Duże stężenie fitoestrogenów izoflawonowych może częściowo wyjaśniać fakt, dlaczego uderzenia gorąca i inne objawy przekwitania występują u Japonek tak rzadko.

Choć dokładna odpowiedz na temat uderzeń gorąca pozostaje nieznana, to najprawdopodobniej są one wywołane zmianami w poziomie hormonów w okresie przekwitania, gdy poziom estrogenów spada, organizm zaś, aby wyrównać te straty, produkuje więcej hormonu luteinizującego, który pobudza jajniki.

Wydaje się , że fitoestrogeny pochodzące z soi wiążą się  z receptorami estrogenowymi, które w normalnych warunkach nie byłyby pobudzane, organizm kobiety zaś zostaje oszukany tym połączeniem, ponieważ może mu się „wydawać”, że jest wystarczająco dużo estrogenów.

Soja może również rozwiązywać problem związany z odczuwaniem innego dyskomfortu, który niesie ze sobą menopauza, ściany pochwy stają się coraz cieńsze. Gdy poziom estrogenów spada, wyściółka pochwy staje się cieńsza, co może prowadzić do odczuwania bólu w czasie stosunku płciowego i możliwości powstania zakażenia.

Soja potrafi temu zapobiegać.

Kobietom w okresie pomenopauzalnym podawano codzienne przez dwa tygodnie trzy różne rodzaje produktów: mąkę sojową, olej z siemienia lnianego oraz kiełki gozdzików. U kobiet które jadły soję, stwierdzono znaczniejszy przyrost ilości komórek nabłonka pochwy niż u kobiet otrzymujących pozostałe dwa produkty.

Naukowcy doszli  do wspólnego wniosku, że ” rodzaj diety może mieć wpływ na przebieg menopauzy.

Autor: Maria Bereziak

Witaj,
Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, wspomagam leczenie konwencjonalne- ziołoterapią . Mój mail: tilikum52@onet.eu

1 odpowiedź na “Naukowcy o menopauzie”

Ja na objawy menopauzy polecam menopauzin. Dla mnie najważniejsze są naturalne składniki, a ten suplement diety takie zawiera. Bardzo ciekawy artykuł.

Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.