JAK PORADZIĆ SOBIE Z „EPIDEMIĄ DOTYKAJĄCĄ STARSZE KOBIETY?

menopauzaWitaj,

Badania sugerują, że żywność oparta na soi może być skutecznym środkiem ułatwiającym utrzymanie mocnych kości.Jest to szczególnie dobra wiadomość dla ludzi cierpiących na osteoporozę, polegającą na rozrzedzeniu kości wskutek zaniku i ścienienia beleczek kostnych, co sprzyja łamliwości.Osteoporoza jest faktycznie  ” epidemią ” dotykająca ludzi  w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety..Około 15 milionów Amerykanów / z czego 75% stanowią kobiety / cierpi na osteoporozę. W związku ze starzeniem  się populacji, choroba ta będzie stawała się  coraz bardziej powszechna.

Osteoporoza jest chorobą związaną ze starzeniem się. U młodych ludzi dochodzi do  ciągłego  odtwarzania tkanki kostnej.

Powstanie nowej tkanki kostnej jest skomplikowanym procesem, w którym biorą pośredni udział takie związki mineralne, jak wapń i potas, oraz takie hormony, jak estrogeny u kobiet i testosteron u mężczyzn, a także witamina D. Jednak gdy kobiety osiągną wiek około 40 lat, proces zużywania  tkanki kostnej jest szybszy niż  jej odtwarzanie. Podobnie jest w przypadku mężczyzn, lecz ich masa kostna jest od początku życia większa i nie dochodzi do tak wielkich jej strat jak u kobiet.

Kobieta w wieku pomenopauzalnym traci rocznie 5% masy kostnej, gdyż cały proces ulega przyspieszeniu wraz ze spadkiem poziomu estrogenów.

Nie wszystkie kobiety maja taką sama szansę zachorowania na osteoporozę.  Kobiety rasy kaukaskiej / czyli białej / oraz orientalnej, zwłaszcza te drobnokościste i o drobnej budowie ciała, są  w przeciwieństwie do kobiet zamieszkujących Afrykę, w grupie większego ryzyka zachorowania  na osteoporozę.

Choć niewiele osób uważa osteoporozę za ciężką chorobę, stawianą  na równi z chorobami serca lub nowotworami, to tak naprawdę jest ona jedną z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet.

Typowym obrazkiem jest upadek kobiety w podeszłym wieku i złamanie  przez nią szyjki kości udowej, miejsca często ulegającego urazom.

Około 15 % kobiet, które miały uraz  biodra, umiera w krótkim czasie po wypadku. W przeciągu roku po urazie blisko jedna trzecia umrze z powodu powikłań, takich jak np. zakrzepy krwi.

Chociaż kobiety Orientu maja drobniejsze kości, to paradoksalnie rzadziej ulegają  urazom biodra od kobiet rasy kaukaskiej. Staje się tym bardziej tajemnicze to, gdy zwróci się uwagę na fakt, że kobiety pochodzące z Azji spożywają o wiele więcej wapnia od Amerykanek.

Jedna z możliwych  przyczyn, dla których Azjatki rzadziej  cierpią na złamania w stawie biodrowym jest uprawianie przez nie mimowolnej gimnastyki. Na przykład w tradycyjnym domu japońskim siedzi się na podłodze. Potrzeba  wstawania i siadania tysiące razy w ciągu dnia sprawia , ze kobiety maja rozwinięte mięśnie i kości  w okolicy stawów biodrowych.Innymi czynnikiem ograniczającym liczbę złamań jest dieta.

Pomimo , że Azjatki spożywają mniej wapnia koniecznego do budowy koścca, ich organizmy lepiej  przyswajają wapń zawarty w diecie. Jednym z czynników jest mniejsze spożycie białka zwierzęcego przez Azjatki w porównaniu z kobietami mieszkającymi na Zachodzie.

Liczne badania wykazały, że generalnie białko, a białko zwierzęce w szczególności, zwiększa wydalanie wapnia wraz z moczem, co prowadzi do ograniczenia zapasu wapnia potrzebnego do odbudowy kości. Choć ilość wydalanego wapnia jest niewielka, to przez całe życie może mieć istotny wpływ na ilość dostępnego wapnia co z kolei  ma istotne znaczenie dla zachowania prawidłowej masy ciała.

Poza tym badania wykazały, że spożywanie  białka sojowego powoduje dużo  mniejszą utratę  wapnia w porównaniu z białkiem zwierzęcym W jednym z doświadczeń prowadzonych na Uniwersytecie Teksaskim stwierdzono, ze ludzie  spozywający  białko sojowe tracili przez nerki 50% wapnia mniej od ludzi  spożywających białko zwierzęce. Ponieważ Azjatki jedzą więcej produktów sojowych  od innych nacji, są w stanie zgromadzić w organizmie więcej wapnia, pomimo iz spożywają go mniej. Wyniki innych badań sugerują, że izoflawony występujące w soi mogą sprzyjać  zachowaniu masy kostne.

KIEDY KOBIETA  WKRACZA W WIEK PRZEKWITANIA I JEJ POZIOM ESTROGENÓW SPADA RECEPTORY ESTROGENOWE PRZESTAJĄ BYĆ POBUDZANE PRZEZ HORMONY I PRAWDOPODOBNIE ZNAJDUJĄCE SIĘ W SOI ROŚLINNE ESTROGENY WIĄŻĄ SIĘ Z RECEPTORAMI ESTROGENOWYMI I SPRAWIAJĄ , ŻE TKANKA KOSTNA ZACHOWUJE SIĘ TAK JAKBY DO JEJ RECEPTORÓW PRZYŁĄCZYŁY SIĘ PRAWDZIWE ESTROGENY.

Ponieważ  roślinne estrogeny wywierają słabsze działanie, są przez to mniej skuteczne. Dr Anderson zwraca uwagę  na fakt, ze  pomimo niższej zapadalności Japonek na urazy stawu biodrowego, osteoporoza  kręgosłupa jest problemem często  u nich występującym, głównie  ze względu na naturalnie drobniejszy kościec

Dr Anderson zauważa ” Nasze badania sugerują , że Japonki przez całe życie utrzymują  większą masę kostną we wszystkich kościach, ponieważ soja pełni ważną rolę w ich diecie”

Może okazać się, że soja  jest rzeczywiście pokarmem ” oszczędzającym kości ” . A więc uzasadnione jest stosowanie soi jako składnika diety podawanej podczas leczenia osteoporozy. Trzeba ją jednak jeść z dodatkiem innych składników, które tworzą budulec dla kości

Są nimi : wapń/ tofu,  migdały, jarmuż i wszystkie zielone warzywa, łosoś z puszki,jogurt

Witamina D: np. tłuste ryby, produkty mleczne wzbogacone  witaminą D.

Ćwiczenia fizyczne . Oprócz tego do czynników wzmacniających kościec należą: co najmniej  3- kilometrowe spacery, ćwiczenia jogi oraz  pompki”

W ostateczności zastępcza  terapia estrogenowa u kobiet będących w grupie wzmożonego ryzyka  zachorowania na osteoporozę.

Spożywanie boru=- minerał ten , występujący w winogronach i suszonych owocach, podnosi poziom estrogenów u kobiet w okresie przekwitania, co może dopomóc w zatrzymaniu wapnia w organizmie.

Pozdrawiam Was serdecznie, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: