Badania sugerują, że żywność oparta na soi może być skutecznym środkiem ułatwiającym utrzymanie mocnych kości.Jest to szczególnie dobra wiadomość dla ludzi cierpiących na osteoporozę, polegającą na rozrzedzeniu kości wskutek zaniku i ścienienia beleczek kostnych, co sprzyja łamliwości.Osteoporoza jest faktycznie ” epidemią ” dotykająca ludzi w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety..Około 15 milionów Amerykanów / z czego 75% stanowią kobiety / cierpi na osteoporozę. W związku ze starzeniem się populacji, choroba ta będzie stawała się coraz bardziej powszechna.
Osteoporoza jest chorobą związaną ze starzeniem się. U młodych ludzi dochodzi do ciągłego odtwarzania tkanki kostnej.
Powstanie nowej tkanki kostnej jest skomplikowanym procesem, w którym biorą pośredni udział takie związki mineralne, jak wapń i potas, oraz takie hormony, jak estrogeny u kobiet i testosteron u mężczyzn, a także witamina D. Jednak gdy kobiety osiągną wiek około 40 lat, proces zużywania tkanki kostnej jest szybszy niż jej odtwarzanie. Podobnie jest w przypadku mężczyzn, lecz ich masa kostna jest od początku życia większa i nie dochodzi do tak wielkich jej strat jak u kobiet.
Kobieta w wieku pomenopauzalnym traci rocznie 5% masy kostnej, gdyż cały proces ulega przyspieszeniu wraz ze spadkiem poziomu estrogenów.
Nie wszystkie kobiety maja taką sama szansę zachorowania na osteoporozę. Kobiety rasy kaukaskiej / czyli białej / oraz orientalnej, zwłaszcza te drobnokościste i o drobnej budowie ciała, są w przeciwieństwie do kobiet zamieszkujących Afrykę, w grupie większego ryzyka zachorowania na osteoporozę.
Choć niewiele osób uważa osteoporozę za ciężką chorobę, stawianą na równi z chorobami serca lub nowotworami, to tak naprawdę jest ona jedną z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet.
Typowym obrazkiem jest upadek kobiety w podeszłym wieku i złamanie przez nią szyjki kości udowej, miejsca często ulegającego urazom.
Około 15 % kobiet, które miały uraz biodra, umiera w krótkim czasie po wypadku. W przeciągu roku po urazie blisko jedna trzecia umrze z powodu powikłań, takich jak np. zakrzepy krwi.
Chociaż kobiety Orientu maja drobniejsze kości, to paradoksalnie rzadziej ulegają urazom biodra od kobiet rasy kaukaskiej. Staje się tym bardziej tajemnicze to, gdy zwróci się uwagę na fakt, że kobiety pochodzące z Azji spożywają o wiele więcej wapnia od Amerykanek.
Jedna z możliwych przyczyn, dla których Azjatki rzadziej cierpią na złamania w stawie biodrowym jest uprawianie przez nie mimowolnej gimnastyki. Na przykład w tradycyjnym domu japońskim siedzi się na podłodze. Potrzeba wstawania i siadania tysiące razy w ciągu dnia sprawia , ze kobiety maja rozwinięte mięśnie i kości w okolicy stawów biodrowych.Innymi czynnikiem ograniczającym liczbę złamań jest dieta.
Pomimo , że Azjatki spożywają mniej wapnia koniecznego do budowy koścca, ich organizmy lepiej przyswajają wapń zawarty w diecie. Jednym z czynników jest mniejsze spożycie białka zwierzęcego przez Azjatki w porównaniu z kobietami mieszkającymi na Zachodzie.
Liczne badania wykazały, że generalnie białko, a białko zwierzęce w szczególności, zwiększa wydalanie wapnia wraz z moczem, co prowadzi do ograniczenia zapasu wapnia potrzebnego do odbudowy kości. Choć ilość wydalanego wapnia jest niewielka, to przez całe życie może mieć istotny wpływ na ilość dostępnego wapnia co z kolei ma istotne znaczenie dla zachowania prawidłowej masy ciała.
Poza tym badania wykazały, że spożywanie białka sojowego powoduje dużo mniejszą utratę wapnia w porównaniu z białkiem zwierzęcym W jednym z doświadczeń prowadzonych na Uniwersytecie Teksaskim stwierdzono, ze ludzie spozywający białko sojowe tracili przez nerki 50% wapnia mniej od ludzi spożywających białko zwierzęce. Ponieważ Azjatki jedzą więcej produktów sojowych od innych nacji, są w stanie zgromadzić w organizmie więcej wapnia, pomimo iz spożywają go mniej. Wyniki innych badań sugerują, że izoflawony występujące w soi mogą sprzyjać zachowaniu masy kostne.
KIEDY KOBIETA WKRACZA W WIEK PRZEKWITANIA I JEJ POZIOM ESTROGENÓW SPADA RECEPTORY ESTROGENOWE PRZESTAJĄ BYĆ POBUDZANE PRZEZ HORMONY I PRAWDOPODOBNIE ZNAJDUJĄCE SIĘ W SOI ROŚLINNE ESTROGENY WIĄŻĄ SIĘ Z RECEPTORAMI ESTROGENOWYMI I SPRAWIAJĄ , ŻE TKANKA KOSTNA ZACHOWUJE SIĘ TAK JAKBY DO JEJ RECEPTORÓW PRZYŁĄCZYŁY SIĘ PRAWDZIWE ESTROGENY.
Ponieważ roślinne estrogeny wywierają słabsze działanie, są przez to mniej skuteczne. Dr Anderson zwraca uwagę na fakt, ze pomimo niższej zapadalności Japonek na urazy stawu biodrowego, osteoporoza kręgosłupa jest problemem często u nich występującym, głównie ze względu na naturalnie drobniejszy kościec
Dr Anderson zauważa ” Nasze badania sugerują , że Japonki przez całe życie utrzymują większą masę kostną we wszystkich kościach, ponieważ soja pełni ważną rolę w ich diecie”
Może okazać się, że soja jest rzeczywiście pokarmem ” oszczędzającym kości ” . A więc uzasadnione jest stosowanie soi jako składnika diety podawanej podczas leczenia osteoporozy. Trzeba ją jednak jeść z dodatkiem innych składników, które tworzą budulec dla kości
Są nimi : wapń/ tofu, migdały, jarmuż i wszystkie zielone warzywa, łosoś z puszki,jogurt
Witamina D: np. tłuste ryby, produkty mleczne wzbogacone witaminą D.
Ćwiczenia fizyczne . Oprócz tego do czynników wzmacniających kościec należą: co najmniej 3- kilometrowe spacery, ćwiczenia jogi oraz pompki”
W ostateczności zastępcza terapia estrogenowa u kobiet będących w grupie wzmożonego ryzyka zachorowania na osteoporozę.
Spożywanie boru=- minerał ten , występujący w winogronach i suszonych owocach, podnosi poziom estrogenów u kobiet w okresie przekwitania, co może dopomóc w zatrzymaniu wapnia w organizmie.
Pozdrawiam Was serdecznie, Marysia