WSZYSTKO O GENISTEINIE

laboratoriumWitaj,

Jednym ze zjawisk wyjaśniających, dlaczego soja może zapobiegać występowaniu raka, jest jej zdolność do tworzenia korzystnej równowagi hormonalnej w organizmie człowieka.

 Niektórzy badacze uważają , że swoje działanie ochronne zawdzięcza substancji występującej tylko i wyłącznie w w soi, a mianowicie genisteinie.

W listopadzie 1993 roku artykuł napisany przez doktora Hermana Adlercreutza , zamieszczony w prestiżowym czasopiśmie medycznym ” Lancet ” cieszył się zainteresowaniem zarówno laików,  jak i środowiska medycznego. Sugerowano w nim, ze genisteina może zapobiegać zachorowaniu na raka prostaty. Artykuł ten cytowano w” Wall Street Journal”, dzięki czemu większość ludzi / w tym wielu lekarzy / po raz pierwszy dowiedziała się o genisteinie.

Genisteinę określono mianem roślinnego estrogenu w 1966 roku. Lecz dopiero po kolejnych dwudziestu latach genisteina została ” odkryta”przez środowisko medyczne, po tym jak zespół japońskich naukowców wykazał jej właściwości przeciwnowotworowe.

Badacze szukali takich substancji, które hamowałyby aktywność czynnika  wzrostu nabłonka, białka regulującego wzrost i podział komórek.

Zespół badaczy odkrył, ze genisteina- izoflawon występujący wyłącznie w soi blokuje enzymy powodujące aktywację EGF. Innymi słowy wszystko co blokuje sygnały wywołujące wzrost i podziały komórek, może hamować wzrost nowotworu.

Nagle genisteina  stała się ” gorącym ” towarem i inni naukowcy zaczęli badać jej potencjalne zdolności przeciwdziałania  zachorowania na raka. Niektórzy naukowcy wierzą  ,że pewnego dnia może się ona stać  lekarstwem na  raka.

W kilku badaniach  sprawdzano działanie genisteiny jako środka służącego do walki z rakiem. Sekcje zwłok wykonywane na Japończykach ujawniły , że  rak gruczołu krokowego jest tak samo powszechny w Japonii, jak w Stanach Zjednoczonych, lecz wydaje  się, że rozwija się o wiele wolniej. Tak wolno, że wielu mężczyzn umiera w starszym wieku bez objawów klinicznych choroby. Do niedawna  nie potrafiono wyjaśnić tego zjawiska.

Obecnie badacze podejrzewają , że genisteina blokuje wzrost tego nowotworu.Naukowcy doszli do wniosku, że „utrzymujące się przez całe życie wysokie stężenie izoflawonów w surowicy   może tłumaczyć, dlaczego Japończycy chorują na małe , nieczynne nowotwory, rzadko dajace objawy kliniczne ” / „Lancet” 13 listopada 1993 roku /

Genisteina udaremnia wzrost raka piersi w warunkach in vitro, a obecność receptora estrogenowego nie jest konieczna do tego, aby izoflawony zahamowały wzrost nowotworu. To sugeruje , ze ochronne działanie izoflawonów nie wynika wylącznie z ich wpływu na hormony, lecz także  ze szczególnej zdolności genisteiny do blokowania wzrostu i podziałów komórek.

Pozdrawiam,

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: