KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY- ROŚLINNY DOKTOR

KWIAT KASZTANOWCAWitaj,

Kasztanowiec zwyczajny pochodzi  z  Półwyspu Bałkańskiego, u nas  sadzony od XVI w. ze względu  na walory dekoracyjne. Rośnie w parkach, ogrodach przy drogach.

Surowcem zielarskim sa kwiaty, kora, nasiona i niedojrzałe owoce kasztanowca. Ścina się  całe kwiatostany za pomoca sekatorów. Z kwiatostanów obrywa sie  kwiaty bez szypułek  i rozklada do suszenia.

Kwiatów  opadajacych, przekwitłych nie nalezy  zbierać. Kwiaty mozna suszyć w warunkach naturalnych, w miejscach zacienionych, o dobrym przewiewie.

W dni pochmurne, zimne, suszy się  je w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 35 stopni.

Korę zbiera się  z gałęzi  młodych, o gladkiej powierzchni. Nalezy ja tak zdejmować z gałązek/ po uprzednim nacięciu ostrym nożem /, aby skladała się z odcinków o długości od 5 do 30 cm i aby nie przylegały do niej części drewna.

Surowiec nie może zawierać kory grubszej niz  5 mm i kory z plamami.. Kore mozna suszyc w warynkach naturalnych, na słońcu, lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze około 30 stopni. Po wysuszeniu powinna zachowac barwę jasnobrażową lub brązowoszarą,wewnątrz żółtobrunatną. Niedojrzałe owoce zbiera sie w lipcu, dojrzałe nasiona kasztany / we wrześniu, kiedy łatwo wypadają z owoców.

 

Nasiona zawierają saponinę, escynę, flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki. W kwiatach wystepuje escyna, flawonoidy, kumaryny,  cukry , kwasy organiczne, garbniki,  w korze – eskulina, flawonoidy i garbniki.

Pierwsza pisemna  wzmianka o kasztanowcu znajduje się  w ” Zielniku  Matthiolego ” z roku 1565. W lecznictwie ludowym stosowany był co najmniej od  pięciuset lat : kwiaty w leczeniu reumatyzmu i ischiasu oraz w chorobie  wątroby, a owoce w żylakach odbytu

Do leczenia oficjalnego  wprowadził owoce kasztanowca / kasztany /  Artaulkt de  Vevey w roku 1896. W badaniach farmakologicznych jak i klinicznych stwierdzono, że wyciąg z nasion kasztanowca hamuje  powstanie wysięków i obrzęków oraz zmniejsza  kruchość i łamliwość naczyń krwionośnych.

Wynikiem działania składników zawartych w surowcu, a zwłaszcza escyny, jest uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Wskazaniem do stosowania  preparatów z kasztanowca są : hemoroidy, żylaki, zapalenie żył, zastoje żylne, zakrzepy, obrzmiewanie kończyn, zaburzenia w ukrwieniu tkanek / uczucie zimna, bolesność, mrowienie, pieczenie, wysiłkowe bóle nóg,. , bóle stawów, krzyża, nocne bóle ramion,  kurcze mięśni łydek. Ze względu na skuteczność działania, jak i brak  toksyczności kasztanowiec należy  do  najcenniejszych leków stosowanych w schorzeniach naczyń  krwionośnych.

Ciąg dalszy jutro – zapraszam Marysia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.