Czy śmierć spowodowana przez lekarzy stała się czymś powszednim w Holandii?

zły lekarzWitaj,

” Z danych zleconego przez rząd holenderski badania obliczyć można, że w roku 1995 przeciętnie  dziewięćdziesiąt siedem osób dziennie umierało w Holandii w wyniku decyzji i rozmyślnych działań lekarzy.

„Jest to duża liczba. Jak widać zgon spowodowany czy przyspieszony przez lekarza nie jest czymś wyjątkowym. Niemal każdy mieszkaniec kraju musi od czasu do czasu zetknąć się z takim wydarzeniem w bliższym lub dalszym otoczeniu. Śmierć spowodowana przez lekarza stała się czymś powszednim i tak też jest traktowana.

Wielu chorym wstrzykuje się śmiertelną dawkę prawie natychmiast, tego samego dnia lub nawet w ciągu godziny od chwili, gdy wyrazili takie życzenie. Ale równie  powszechna jest odwrotna sytuacja, eutanazje odracza się  na kilka tygodni lub nawet miesięcy, ponieważ pacjent chciałby spędzić  Boże Narodzenie na łonie rodziny. Stawia to pod znakiem zapytania samo uzasadnienienie eutanazji: cierpienia pacjenta nie  są widocznie nie do zniesienia, skoro pacjent postanawia znosić  je jeszcze przez parę miesięcy. Eutanazje odracza się również ze względu na Wielkanoc, urodziny albo w oczekiwaniu na przyjazd krewnych z Australii, którzy chcą się z chorym pożegnać.

W przypadku, który opublikowano, krewni z Kanady przyjechali na zaplanowana eutanazję, ale pacjent się rozmyślił, oświadczył , że zmienił zdanie i nie chce eutanazji. Znalazł się wtedy pod presją całej rodziny, wszyscy mu tłumaczyli, że ” przecież krewni przyjechali z tak daleka i nie będą  mogli jeszcze raz przyjechać.

Do lekarza domowego w Rotterdamie, zwrócił się syn chorego i powiedział , że planuje wyjazd na wakacje, ale nie może  ojca zostawić samego. Prosi więc o przeprowadzenie eutanazji, aby mógł ojca pochować przed wyjazdem. Lekarz wyraził zgodę.

Lady Margaret Somerville, profesor prawa ochrony zdrowia na Uniwersytecie w Toronto i znana przeciwniczka eutanazji, została zaproszona na jubileuszowe zebranie Holenderskiego Towarzystwa Prawno- Lekarskiego. Podczas przyjęcia podszedł do niej uczestnik zebrania,. lekarz domowy i powiedział: ‚ Przedstawię pani przypadek eutanazji, z którym  pani się zgodzi. Profesor Somerville oczekiwała, że będzie to opowieść o chorym ze stwardnieniem  zanikowym bocznym, który dusił się  wskutek porażenia mięśni oddechowych albo o podobnym strasznym przypadku. Usłyszała zupelnie inną historię. Osiemdziesięciotrzyletnia bardzo inteligentna pani, wdowa po dyplomacie, miała za sobą piękne i interesujące życie, spędzone w stolicach rozmaitych krajów. Po śmierci  męża , który był centrum jej świata, nie miała po co żyć. Dzieci nie miała, wszyscy jej bliscy i krewni poumierali, była bardzo samotna. Na nic nie chorowała, ale lekarz jej jedyny kontakt ze światem, odwiedzał ją co tydzień- i co tydzień prosiła go, żeby odpowiednim zastrzykiem zakończył jej życie. Po trzech miesiącach  nalegań  z jej strony lekarz spełnił jej prośbę.

Profesor Somerville zastanowiła się przez chwilę, a potem powiedziała: A nie pomyślał pan, żeby  jej kupić kota ?”Lekarz spojrzał na nią z całą powagą i powiedział” A wie pani , że to doskonały pomysł” Reakcja prof. Somerville była znakomita- dowcipna i trafna, ale odpowiedz tego lekarza jest jeszcze bardziej interesująca. W oczach tego  holenderskiego lekarza kupić starszej pani kota czy tez pozbawić ją życia, to było rozwiązanie porównywalne. Był nawet  gotów uznać kupno kota za lepszy pomysł . Ponad czterdzieści lat społeczeństwa eutanazji, ukształtowało umysły odmienne od naszych.

Czesław Milosz w swojej książce ” Zniewolony umysł pisze : Jeżeli cokolwiek gdzieś jest będzie wszędzie ”

I ponownie cytat z książki dr  Fenigsena ” Przysięga Hipokratesa”

„W norymberskim procesie lekarzy dr Karl Brand, osobisty lekarz Hitlera i jeden  z inicjatorów hitlerowskiej eutanazji, twierdził , niestety słusznie, że tylko wykonał to , co wybitni Amerykanie  proponowali. Nie zrozumiemy hitlerowskiej eutanazji, dopóki nie przyznamy, że był to potworny produkt naszej własnej cywilizacji.”

„A  jeśli tak , to czy to się może powtórzyć?. M am nadzieję, że nie..Ale  nie zdobyłbym się na kategoryczne zaprzeczenie. Głęboko nurtujące kulturę Zachodu tendencje, które doprowadziły do hitlerowskiej eutanazji, nie zostały wykorzenione. Nie powtórzą się okropności Akcji T4, bestialskie wymordowanie dziesiątek tysięcy ludzi. Ale usuwanie niepożądanych osób po cichu, indywidualnie, od przypadku do przypadku, w tajemnicy lub pod osłoną humanitarnej frazeologii, jest do pomyślenia i już się zaczęło. I rozpęta się, jeśli się temu nie przeciwstawią ludzie dobrej woli. Powtarzam apel rzucony kilka lat temu w Poznaniu : Bronić każdego życia „

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.