Jak suszyć i przechowywać liście ziół?

suszenie

Większość ziół szybko więdnie. Włożone do wody i postawione z dala od słońca przetrwają jeszcze kilka godzin.

By zachować świeżość zerwanych ziół przez kilka dni lub odświeżyć lekko zwiędnięte, włóż je do plastikowej torby nadmuchanej powietrzem i dobrze zakręć otwór. Przechowywane w lodowce będą świeże przez kilka dni.Wiele ziół zachowuje aromat po wysuszeniu, a niektóre nawet go zyskują. Skuteczne przechowywanie wymaga staranności i odpowiednich warunków.

Suszenie ziół.

Zerwanie ziół rozpoczyna często  niekorzystne zmiany metaboliczne w ich komórkach. Im wcześnie rozpoczniemy suszenie, tym lepsza będzie jakość i barwa ziół. Nie można jednak suszyć ich zbyt gwałtownie. Suszenie  liści w piecu jest niewłaściwe, gdyż woda wyparowuje zbyt szybko i ulatniają się olejki eteryczne.

Poszczególne zioła susz osobno, zwłaszcza gdy chcesz używać ich leczniczo. Nie dokładaj  świeżego zbioru w trakcie suszenia poprzedniego.

Suszenie liści.

Oczyść liście z piasku lub ziemi.

Nie myj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Nie trzymaj na słońcu, gdyż ulatniają się olejki eteryczne.

WYBIERZ CIEPŁE, SUCHE I CIEMNE MIEJSCE, NA PRZYKŁAD SPIŻARNIĘ, SUSZARNIĘ CZY SZOPĘ W OGRODZIE.

Każde zioło ma własną optymalną temperaturę suszenia, lecz zdecydowaną większość można suszyć w temperaturze 35 stopni C, w drugiej dobie może być pokojowa.

Pędy szałwii, rozmarynu, cząbru i macierzanki, powiązane luzno w pęczki, wieszaj czubkami do dołu.

Nie wiąż więcej  niż po 10 pędów: by dobrze wyschły, powietrze powinno mięć swobodny dostęp do liści. Jeśli w pomieszczeniu się kurzy, owiń pęczki luzno papierem, zostawiając dół otwarty.

Susząc niewielkie ilości, rozpostrzyj je na ramach obciągniętych gazą, cienkim materiałem lub podziurkowanym papierem pakowym. Ustaw ramy tak, by powietrze mogło swobodnie cyrkulować.

Dobrze wysuszone liście powinny być suche jak papier i łamliwe, lecz nie kruszyć się na pył po dotknięciu.

Roślin silnie pachnących,  jak lubczyk, nie susz blisko innych, gdyż mogą przejść ich zapachem.

Przechowywanie suszonych liści.

Suche liście oberwij z pędów. Przechowuj  je w całości i krusz  bezpośrednio przed użyciem.

Zioła należy przechowywać w szczelnych słojach z ciemnego szkła z dala od słońca, wilgoci i kurzu.

Plastikowe i metalowe pojemniki nie są dobre, gdyż mogą zmieniać właściwości ziół.

Przyklej etykietki z nazwą i datą.

Jeśli zauważysz wilgoć na ściance słoja , znaczy to, że liście nie były właściwie wysuszone. Wyjmij je niezwłocznie i dosusz.

Niektóre zioła są higroskopijne- pochłaniają wilgoć z powietrza.

Może to  uaktywnić ich enzymy na tyle,  że zaczną się procesy rozpadu związków chemicznych. Nie należy  więc takich ziół / np. prawoślaz lekarski i przywrotnik / zbyt długo przechowywać.

Sprawdzaj regularnie czy zioła nie zwilgotniały, nie pojawia się pleśń lub owady i wyrzuć je, jeśli coś takiego odkryjesz.

Większość ziół traci swoje właściwości po roku, zastępuj je więc  nowymi.

Zbędne aromatyczne zioła wykorzystaj do potpourri, saszetek zapachowych lub rzucaj na ogień w kominku. Rośliny o ostrym zapachu rozsyp wokół pojemników z nasionami, by odstraszyć myszy, lub wysyp na pryzmę kompostową.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: