Jak sprawdzić , czy preparat wapniowy jest łatwo przyswajalny ?

mleko2Witaj!

Nie ufaj sloganom reklamowym nie wszystkie preparaty wapniowe są równie skuteczne. Chodzi przede wszystkim o przyswajalność zawartego w nich wapnia, która zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju związku zawartego w preparacie, od tego czy zażywasz go podczas posiłku, oraz od faktycznej dawki wapnia.

Jak wynika z badań, przyswajalność wapnia i jego wpływ na kształtowanie nowych kości zależą nie tylko od postaci chemicznej- równie istotna jest pora zażywania preparatu  oraz twój sposób odżywiania.

Na przyklad jeśli jesteś  41-letnią kobietą w okresie przedmenopauzalnym i potrzebujesz co najmniej 1200 mg wapnia dziennie, ale zażywasz tabletki tylko raz dziennie przy śniadaniu, to twój  wchłonie wapń jedynie częściowo.

Czy wiesz, że z tabletki, która zawiera 500 mg węglanu wapnia, ustrój przyswoi zaledwie 200 mg?

Jeśli więc zażywasz co rano dwie pastylki na nadkwasotę z zawartością węglanu wapnia w dawce która teoretycznie pokrywa twoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, musisz zmienić nawyki.

Żeby dostarczyć ustrojowi niezbędnych 1200 mg wapnia musisz codziennie łykać 5 pastylek na nadkwasotę. Kolejna wskazówka węglan wapnia trzeba zażywać podczas posiłku, w przeciwnym razie organizm go nie przyswoi. Kawa z dodatkiem 2 pastylek na nadkwasotę nie uchroni cię przed poważnym ubytkiem masy kostnej.

Bądz wybredną klientką.

Reklamy w prasie i w telewizji często wprowadzają klientów w błąd, zapewniając o wyższości danego produktu nad pozostałymi. W preparatach wapniowych znajduje się węglan, cytrynian lub fosforan wapnia. Różne są nie tylko składniki, ale i ceny preparatów. Preparat nieznanej firmy może okazać się równie skuteczny, jak drogi produkt markowy z zawartością identycznego składnika.

Z wielu badań wynika, że cytrynian wapnia jest łatwiej rozpuszczalny niż węglan i fosforan wapnia. Zdaniem uczonych, wapń w tej postaci jest o 60% bardziej biodostępny, co oznacza ,że ustrój może wykorzystać go więcej i z lepszym pożytkiem dla siebie. Węglan wapnia i fosforan wapnia- w przeciwieństwie do cytrynianu wapnia – trzeba zażywać podczas posiłków .Wapń w postaci cytrynianu nie powoduje wzdęć ani zaparć. Jest droższy od innych preparatów.

Mimo że większość dietetyków zaleca uzupełnianie dziennej dawki wapnia z produktów żywnościowych- na przykład nabiału, sardynek i warzyw- niektóre badania wskazują, że wapń zawarty w preparatach z zawartością cytrynianu jest co najmniej równie  łatwo  przyswajalny, jak wapń pochodzący z mleka. Uczestnikom badań podawano tabletki po 400 mg wapnia / równowartość dwóch 500- miligramowych pastylek z węglanem wapnia lub 4- szklanek mleka/ 3 razy dziennie – do śniadania, obiadu i kolacji- czyli ogółem 1200 mg dziennie.

Osiem sposobów na najlepsze wykorzystanie preparatu wapniowego

1. Zamiast  zażywać  całą dawkę dzienną od razu, podziel ją na 3 części i przyjmuj z posiłkami. Im większa dawka, tym mniejsza przyswajalność zawartego w niej wapnia.

2. Kup preparat wapniowy do żucia lub w płynie. Zdąży ulec rozkładowi, zanim trafi do żołądka, dzięki czemu wapń zostanie lepiej przyswojony przez organizm.

3. Większość preparatów wapniowych należy przyjmować podczas jedzenia. Cytrynian wapnia można zażywać o dowolnej porze.

4. Węglan wapnia jest najtańszy. Dostarcza ustrojowi najwięcej czystego wapnia w stosunku do masy ciała. Rozpuszcza się w sokach żołądkowych, trzeba go więc zażywać pod koniec posiłku. Najbardziej rozpowszechnione i niedrogie preparaty z zawartością węglanu wapnia to leki na nadkwasotę.

5. Asortyment preparatów wapniowych jest bardzo bogaty. Bądz wybredna /wybredny / i kupuj produkty uznanych firm. Wybieraj markowe preparaty o dowiedzionej skuteczności .Szukaj na etykietce oznaczeń ” oczyszczone ”

6.Unikaj preparatów wapniowych z nierafinowanych muszli, ostryg , mączki kostnej i okrzemków. Zawierają  zbyt dużo ołowiu

7. Preparaty wapniowe wchodzą czasem w interakcje z innymi lekami lub dodatkami żywieniowymi. Wapń zmniejsza na przykład przyswajalność żelaza, nie wolno więc zażywać równocześnie preparatów wapniowych i żelazowych. Nie łącz preparatów wapnia z lekarstwami, które trzeba zażywać na pusty żołądek. Porozmawiaj z  farmaceutą na temat ewentualnych interakcji z przyjmowanymi lekami i dodatkami uzupełniającymi dietę.

8. Upewnij się, czy preparat wapniowy jest łatwo przyswajalny. Żeby to sprawdzić umieść tabletkę na pół godziny w 100 mililitrach ciepłej wody lub białego octu; od czasu do czasu wstrząśnij naczyniem. Jeśli tabletka się nie rozpuści, nie ma co liczyć, że rozpuści się w żołądku.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

3 comments

  1. Witam….. niestety nic nie pisze ze wapń przyswajalny jest tylko wraz z wit K2 . W przeciwnym razie nie jest budulcem kosci czy zebow a zatyka tylko zyly…..wapń jest niestey szkodliwy w takich ilosciach tu podanych. Pozdrawiam Dorota

    Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: