Czy stosować estrogenową terapię zastępczą- za i przeciw

MENOPAUZAWitaj,

Terapię estrogenową można stosować wyłącznie u kobiet po histeroktomii- oddzielne podawanie estrogenu prowadzi do zgrubienia błony śluzowej macicy, co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych.

Mimo, ze estrogen jest wciąż najskuteczniejszym lekarstwem na typowe dolegliwości okresu przekwitania- uderzenia gorąca i suchość pochwy- przed podjęciem decyzji lekarze próbują oszacować indywidualne ryzyko terapii, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia kobiety, w tym kondycję układu kostnego, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału, udaru oraz niektórych postaci raka.

Sugerowany wynikami badań wzrost zapadalności na raka, zawał, udar i zakrzepicę jest wprawdzie niewielki, ale jednak wyższy od spodziewanego.

Decyzję o przyjmowaniu estrogenu łącznie z progesteronem bądz samego estrogenu trzeba zawsze podjąć indywidualnie, po uprzednim zanalizowaniu wszelkich uwarunkowań oraz czynników ryzyka.

Dokuczliwe objawy menopauzy można również zwalczać innymi sposobami: podawaniem leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwzakrzepowych oraz preparatów ziołowych, m.in. z pluskwicy groniastej, które łagodzą uderzenia gorąca, nie powodując poważniejszych skutków ubocznych.

Inne preparaty stosowane w estrogenowej terapii zastępczej na przykład kremy dopochwowe z estrogenem, pomagając walczyć uczucie suchości pochwy, polepszają funkcjonowanie zwieraczy pęcherza i zmniejszają ryzyko nawracających infekcji dróg moczowych.

Estrogenowa terapia zastępcza może też korzystnie wpłynąć na inne aspekty życia kobiety – likwidując uderzenia gorąca, poprawia zarazem jakość snu. U niektórych pacjentek łagodzi objawy depresji i niepokoju, często towarzyszące menopauzie.

W przeszłości stosowano estrogen-= oddzielnie lub w połączeniu z progesteronem- w leczeniu objawów menopauzy.. Gdy zawieszono badania zainicjowane przez stowarzyszenie kobiece w USA 80 procent kobiet zrezygnowało z HTZ , obawiając się  skutków ubocznych terapii.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: