Dlaczego powinniśmy stosować kąpiele ziołowe?

kapiel ziołowaWitaj,

Istotnym warunkiem zachowania ładnego, zdrowego wyglądu skóry jest zdrowie całego organizmu i regularny, higieniczny tryb życia. Dlatego podstawowym zabiegiem kosmetycznym w pielęgnacji całego ciała jest właściwe odżywianie się, uwzględniając potrawy o odpowiedniej wartości witaminowej- owoce, warzywa,  itp., dieta pozwalająca uniknąć zaparć, nienadużywanie alkoholu oraz ogólna dbałość o zdrowie.

Ważne jest także przebywanie na świeżym powietrzu, wietrzenie pomieszczeń, unikanie przebywania w dymie tytoniowym to wszystko sprzyja zdrowiu i urodzie.

Główną przyczyną”nieczystości”skóry jest nieodpowiednie funkcjonowanie żołądka i jelit, leczenie tych dolegliwości przez regularne używanie preparatów ziołowych o określonym działaniu leczniczym znajduje swe odbicie  w wyglądzie skóry, która staje się elastyczna i świeża. Nieocenione korzyści w pielęgnacji skóry i sylwetki dają kąpiele ziołowe.

Kąpiele ziołowe były znane już w starożytności. Propagował  je Hipokrates zwany ojcem medycyny i słynny lekarz Galen. Uważali oni, że w czasie kąpieli woda i jej składniki  przenikają przez skórę i w ten sposób wywierają wpływ na narządy wewnętrzne . Nie ulega wątpliwości, że rola skóry w przemianach ustrojowych jest bardzo duża: bierze ona udział w procesach przemiany materii i wydzielania stanowi czynnik obronny organizmu itp.

Skóra nie uszkodzona wchłania związki chemiczne dość trudno, najłatwiej związki rozpuszczalne w tłuszczach, natomiast skóra uszkodzona / rany, wypryski, wrzody / wchłania je łatwiej, również związki rozpuszczalne w wodzie.Mechanizm działania kąpieli zwykłych, mineralnych i ziołowych zależy od wielu skomplikowanych czynników, wpływ  na organizm wywierają temperatura, ciśnienie hydrostatyczne wody, składniki mineralne i roślinne kąpieli oraz czas zabiegu. Zioła zawarte w kąpielach wzbogacają wodę w związki w niej rozpuszczalne lub słabo rozpuszczalne / np. olejki eteryczne / Stad wielka rola kąpieli ziołowych w leczeniu schorzeń skóry, schorzeń reumatycznych, nerwowych, chorób serca i naczyń, przemiany materii, chorób kobiecych itp. Kąpiele ziołowe powinny mieć przeważnie temperaturę 37-39  stopni C.

W jutrzejszym poście podam przykłady kąpieli ziołowych.

Zapraszam, Marysia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.