Jak można przygotować się do emerytury?

Witaj,

Przygotowania do przejścia na emeryturę należałoby właściwie zacząć w wieku około 35-40 lat. To wtedy  według fachowej literatury zaczyna sie kryzys połowy życia. Te fazę przechodzi wiele osób, choć nie zawsze w formie kryzysu,Polega to na tym, ze właśnie w tym wieku człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę , że się po prostu starzeje. Świadczą o tym zmiany w wyglądzie i w stanie zdrowia .Dorastają nam dzieci i stają się coraz bardziej samodzielne. Człowiek zaczyna się konfrontować z problemami  skończoności własnego życia, czyli po prostu z własną śmiertelnością. To burzy jego dotychczasowe iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie życia człowiek zajęty jest  zdobywaniem świata, aktywnością skierowaną na zewnątrz, urządzaniem sobie życia rodzinnego, stabilizacją zawodową.

To wszystko skłania nas ku przeświadczeniu, że jesteśmy wszechmocni i nieśmiertelni

Natomiast w pewnym momencie okazuje się, że to iluzja. Od tego zaczyna się faza, w której trzeba przeformulować swoją filozofię życia, znależć wlasny pomysł na przyszłość.

Wtedy też  wyraznie występuje poczucie presji czasu. Człowiek uświadamia sobie, że nie wszystko, co w życiu zaplanował, będzie w stanie zrealizować. Pisarz powie wtedy: ” Nie wszystkie ksiązki napiszę, nie wykorzystam wszystkich projektów i pomysłów.”

To jest też okres w którym zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że jest już za pózno na rozpoczynanie wielu rzeczy.

Na przykład nie zdobędę już nowego zawodu, nie chcę juz mieć wiecej dzieci.Musi nadejść moment refleksji. To jest pierwsza sposobność, by pomysleć o emeryturze.

To dobry moment, by zmienic swój pomysł na życie, przystopować,

Trzeba urealnić swoje plany. Uświadomić sobie , że to co  mieliśmy zrobić do trzydziestki już zrobilismy i dalej się tym nie będziemy zajmować. Trzeba zaakceptować  fakt, ze nie zawsze będziemy panami świata.  Ważne , by  mieć realny plan na przyszłość. Trzeba pamiętać, ze nie jest to plan dla  dwudziestolatka tylko dla sześćdzięsięciolatka

Planujemy na rznych poziomach. Myślimy o tym, co będzie za dwie godziny, za miesiąc, za pięć lat. Nasze życie jest dynamiczne i w zależności od tego, na c zym nam zależy, o tym myślimy. Warto mieć pomysł na siebie.

Pracę  ktoś nam organizuje, emeryturę musimy zorganizować sobie sami.

Pewnie , ze trudniejsze, ale też satysfakcja będzie większa, gdy  zrealizujemy zaplanowany cel.

Jeśli chce się coś mieć trzeba ponieść koszty.

Pozdrawiam,Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

2 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: