Jak można przygotować się do emerytury?

Witaj,

Przygotowania do przejścia na emeryturę należałoby właściwie zacząć w wieku około 35-40 lat. To wtedy  według fachowej literatury zaczyna sie kryzys połowy życia. Te fazę przechodzi wiele osób, choć nie zawsze w formie kryzysu,Polega to na tym, ze właśnie w tym wieku człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę , że się po prostu starzeje. Świadczą o tym zmiany w wyglądzie i w stanie zdrowia .Dorastają nam dzieci i stają się coraz bardziej samodzielne. Człowiek zaczyna się konfrontować z problemami  skończoności własnego życia, czyli po prostu z własną śmiertelnością. To burzy jego dotychczasowe iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie życia człowiek zajęty jest  zdobywaniem świata, aktywnością skierowaną na zewnątrz, urządzaniem sobie życia rodzinnego, stabilizacją zawodową.

To wszystko skłania nas ku przeświadczeniu, że jesteśmy wszechmocni i nieśmiertelni

Natomiast w pewnym momencie okazuje się, że to iluzja. Od tego zaczyna się faza, w której trzeba przeformulować swoją filozofię życia, znależć wlasny pomysł na przyszłość.

Wtedy też  wyraznie występuje poczucie presji czasu. Człowiek uświadamia sobie, że nie wszystko, co w życiu zaplanował, będzie w stanie zrealizować. Pisarz powie wtedy: ” Nie wszystkie ksiązki napiszę, nie wykorzystam wszystkich projektów i pomysłów.”

To jest też okres w którym zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że jest już za pózno na rozpoczynanie wielu rzeczy.

Na przykład nie zdobędę już nowego zawodu, nie chcę juz mieć wiecej dzieci.Musi nadejść moment refleksji. To jest pierwsza sposobność, by pomysleć o emeryturze.

To dobry moment, by zmienic swój pomysł na życie, przystopować,

Trzeba urealnić swoje plany. Uświadomić sobie , że to co  mieliśmy zrobić do trzydziestki już zrobilismy i dalej się tym nie będziemy zajmować. Trzeba zaakceptować  fakt, ze nie zawsze będziemy panami świata.  Ważne , by  mieć realny plan na przyszłość. Trzeba pamiętać, ze nie jest to plan dla  dwudziestolatka tylko dla sześćdzięsięciolatka

Planujemy na rznych poziomach. Myślimy o tym, co będzie za dwie godziny, za miesiąc, za pięć lat. Nasze życie jest dynamiczne i w zależności od tego, na c zym nam zależy, o tym myślimy. Warto mieć pomysł na siebie.

Pracę  ktoś nam organizuje, emeryturę musimy zorganizować sobie sami.

Pewnie , ze trudniejsze, ale też satysfakcja będzie większa, gdy  zrealizujemy zaplanowany cel.

Jeśli chce się coś mieć trzeba ponieść koszty.

Pozdrawiam,Marysia

2 responses to “Jak można przygotować się do emerytury?

  1. Sprawdza sie zasada buddyjska typu: Jak cos nie istnieje to nie cierpi. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.