Jak można przygotować się do emerytury?

Witaj,

Przygotowania do przejścia na emeryturę należałoby właściwie zacząć w wieku około 35-40 lat. To wtedy  według fachowej literatury zaczyna sie kryzys połowy życia. Te fazę przechodzi wiele osób, choć nie zawsze w formie kryzysu,Polega to na tym, ze właśnie w tym wieku człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę , że się po prostu starzeje. Świadczą o tym zmiany w wyglądzie i w stanie zdrowia .Dorastają nam dzieci i stają się coraz bardziej samodzielne. Człowiek zaczyna się konfrontować z problemami  skończoności własnego życia, czyli po prostu z własną śmiertelnością. To burzy jego dotychczasowe iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszej połowie życia człowiek zajęty jest  zdobywaniem świata, aktywnością skierowaną na zewnątrz, urządzaniem sobie życia rodzinnego, stabilizacją zawodową.

To wszystko skłania nas ku przeświadczeniu, że jesteśmy wszechmocni i nieśmiertelni

Natomiast w pewnym momencie okazuje się, że to iluzja. Od tego zaczyna się faza, w której trzeba przeformulować swoją filozofię życia, znależć wlasny pomysł na przyszłość.

Wtedy też  wyraznie występuje poczucie presji czasu. Człowiek uświadamia sobie, że nie wszystko, co w życiu zaplanował, będzie w stanie zrealizować. Pisarz powie wtedy: ” Nie wszystkie ksiązki napiszę, nie wykorzystam wszystkich projektów i pomysłów.”

To jest też okres w którym zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że jest już za pózno na rozpoczynanie wielu rzeczy.

Na przykład nie zdobędę już nowego zawodu, nie chcę juz mieć wiecej dzieci.Musi nadejść moment refleksji. To jest pierwsza sposobność, by pomysleć o emeryturze.

To dobry moment, by zmienic swój pomysł na życie, przystopować,

Trzeba urealnić swoje plany. Uświadomić sobie , że to co  mieliśmy zrobić do trzydziestki już zrobilismy i dalej się tym nie będziemy zajmować. Trzeba zaakceptować  fakt, ze nie zawsze będziemy panami świata.  Ważne , by  mieć realny plan na przyszłość. Trzeba pamiętać, ze nie jest to plan dla  dwudziestolatka tylko dla sześćdzięsięciolatka

Planujemy na rznych poziomach. Myślimy o tym, co będzie za dwie godziny, za miesiąc, za pięć lat. Nasze życie jest dynamiczne i w zależności od tego, na c zym nam zależy, o tym myślimy. Warto mieć pomysł na siebie.

Pracę  ktoś nam organizuje, emeryturę musimy zorganizować sobie sami.

Pewnie , ze trudniejsze, ale też satysfakcja będzie większa, gdy  zrealizujemy zaplanowany cel.

Jeśli chce się coś mieć trzeba ponieść koszty.

Pozdrawiam,Marysia

Published by

Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo- miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także spotkamy się osobiście w gabinecie- pisz: tilikum52@onet.eu

2 Comments

Leave a Comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.