Jak ułożyć sobie stosunki z dorosłymi dziećmi?

teściowa 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To , że odbieramy emocjonalnie sukcesy i porażki naszych dorosłych dzieci, jest całkowicie naturalne. Nowe relacje w rodzinie muszą się ukształtować. Bywa tak, że dzieci, pozostające w bliskości rodziców, czują się jeszcze zbyt słabe. Czasem wyjeżdzają bardzo  daleko od rodzinnego domu, żeby się wzmocnić. Wtedy łatwiej im się usamodzielnić.Rodzice często zachowują się tak, jakby chcieli odzyskać swoją własność.

Starają się mieć kontrolę nad wszystkim, co robi ich dorosłe dziecko. Nie chodzi  nawet o to , by odzyskać je w sensie fizycznym. Chcą mieć kontrolę nad jego życiowymi poczynaniami w takim stopniu, jak wtedy, gdy z nimi mieszkało.

Rodzic sprawiający kontrolę nad swoim dorosłym już dzieckiem, posiadającym własną rodzinę- tak naprawdę chce sprawować kontrolę nad swoja przeszłością. Kierując życiem dorosłego potomstwa, chce zrekonstruować swoją przeszłość, by przeżyć ją poprzez życie swoich dzieci w sposób idealny.

Chce w ten sposób uporać się ze wszystkimi negatywnymi uczuciami, które żywi do  samego siebie jako rodzica. Usiłuje też  utrzymywać własny , nieprawdziwy wizerunek, swoje idealne ja, swoją fałszywą tożsamość. Posługując się dziećmi, stara się wypierać ze świadomości tę część swojej osobowości, która jego zdaniem może ujawniać jego niedoskonałości. Nauczył się tego od swoich rodziców, a ci zapewne od swoich.

Grając rolę idealnego rodzica, pragnie unikać takich uczuć jak smutek wynikający z rozstania, złość, poczucie winy. Nie zauważa , że to normalne, a nie wstydliwe uczucia

Co się dzieje , kiedy rodzicom uda się jednak to dziecko zawłaszczyć?

To jest częsta  sytuacja. Dorosły syn, mimo, że ma swoją rodzinę, przychodzi codziennie lub prawie codziennie  do mamy, je u niej obiad, opowiada o wszystkich swoich sprawach. Mama ceruje mu rękawiczki, wysłuchuje , dokarmia. Jego żona może godzi się z tym, bo ma taki sam układ w swoim rodzinnym domu- też biega do swojej mamy i zwierza się jej ze wszystkiego. To znaczy , że związek dwojga młodych ludzi  funkcjonuje na niby. To nie jest prawdziwie bliska relacja. Taki model małżeństwa może się ciągnąć przez pokolenia. Generacje  przekazują sobie podobny wzorzec zachowania.

To wygląda jak fatum. Tak wygląda, ale nie jest to fatum. Zawsze jest możliwość przerwania tych więzów. Może w tym nam pomóc silny partner, który nam unaoczni patologię tej relacji. Mamy też okazję dowiedzenia się, że może być inaczej niż we własnym domu przez obserwację innych  rodzin i innych ludzi. Wrogiem oddzielania się od rodziców jest poczucie winy. Czasami nawet mamy tę świadomość, że utrzymywanie zbyt bliskich relacji z naszymi rodzicami odbywa się  kosztem naszego małżeństwa. Wiemy o tym , że nie jest to właściwe, ale nie potrafimy uporać się z poczuciem winy wiążącym się z myślą, że mielibyśmy porzucić rodziców. Zwykle to poczucie winy powstaje w wyniku presji, świadomie lub nieświadomie wywieranej przez rodziców.

Trzeba chylić czoło przed młodymi ludzmi, którzy są na tyle silni lub zdesperowani, że przerywają łańcuch tych fatalnych powtórek.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.