Pytanie za milion dolarów

Terapia hormonalna dla mężczyzn- tak czy nie

Hormonalna terapia zastępcza dla starzejących się mężczyzn nie była tak rygorystycznie badana jak w przypadku kobiet. Nie wiadomo zatem czy przynosi więcej korzyści czy szkody.

Większość lekarzy wierzy, ze przyczyną zmniejszenia popędu i zaburzeń erekcji u starszych meżczyzn jest obniżony poziom testosteronu. Stwierdza się u nich zmniejszenie masy mięśniowej i siły, uczucie zmęczenia, depresję, rozdrażnienie i obniżenie sprawności umysłowej. Właśnie dlatego lekarze zastanawiają się nad zastępczym podawaniem testosteronu.

I tak rodzi się pytanie za milion dolarów: czy podawanie testosteronu zahamuje utratę pamięci u starszych mężczyzn o niskim poziomie tego hormonu?

W jednym z badań zdrowym mężczyznom w wieku 50- 91 lat u których wykryto zaburzenia funkcji poznawczych, stwierdzono poprawę funkcjonowania pamięci, po czym podawano im testosteron przez 3 miesiące.

Inne badanie nie wykazało żadnego wpływu testosteronu na poprawę pamięci, chociaż pod jego wpływem wyraznie się poprawiają możliwości wzrokowo- przestrzenne.

Istnieją przeciwskazania do podawania testosteronu, a terapia musi być prowadzona pod staranną kontrolą.

Testosteron zwiększa liczbę czerwonych krwinek / co może uczynić krew dużo bardziej zagęszczoną/ obniża stężenie dobrego cholesterolu i prawdopodobnie uszkadza wątrobę. Może również nasilać periodyczny bezdech we śnie. Ale najważniejsze jest to , że pod wpływem terapii hormonalnej prostata może się niebezpiecznie powiększać a niewykryty nowotwór ulec pogorszeniu.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.