Ania jest piękną kobieta po czterdziestce. Pewnego dnia zwierzyła mi się ze swoich problemów w sypialni. Wyznała mi, że czuje pieczenie i podrażnienie w okolicy narządów płciowych. Piekący ból utrudniał jej nawet chodzenie, a o uprawianiu seksu z jej ukochanym mężem nie można było w ogóle myśleć. Lekarz ginekolog ” przepisał” im romantyczny urlop tylko we dwoje, ale ja nie byłam przekonana, czy problem Anny ma podłoże psychologiczne, zwłaszcza, że po rozmowie uznałam ich za kochające się małżeństwo bez wcześniejszych kłopotów w sferze intymnej.
W rzeczywistości schorzenie, na które cierpiała Ania było wywoływane zapaleniem nerwu sromowego. Choroba ta, trudna do leczenia, a jeszcze trudniejsza do całkowitego wyleczenia, może się ciągnąć latami albo od czasu do czasu nawracać.
Na szczęście Anna może się cieszyć długimi okresami remisji.
Zbyt często skargi kobiet na ból w okolicy narządów płciowych lekceważy się jako przejawy histerii albo skutek dawnego / i prawdopodobnie wypartego / negatywnego doświadczenia seksualnego/. Tymczasem tego rodzaju dolegliwości zawsze wymagają badań. Ból w okolicy narządów płciowych może mieć przyczyny natury fizycznej, które wcale nie są rzadkie.
Na przykład każdy ginekolog może się spodziewać, że w około 15 procentach przypadków ból będzie wywołany zapaleniem nerwu sromowego, tak jak u Anny.
Ale nie jest to jedyna możliwa przyczyna. U niektórych kobiet po menopauzie, nie stosujących terapii hormonalnej, dochodzi do zcieńczenia i zaniku śluzówki ścian pochwy, co uniemożliwia lubrykację. Sucha powierzchnia staje się podatna na uszkodzenia wywoływane penetracją i tarciem.
Inne zaburzenia, określane mianem pochwicy, to skutek niekontrolowanego skurczu zewnętrznych mięśni pochwy, co utrudnia albo uniemożliwia penetrację. Rzeczywiście, czasem problemy są powodowane przez skojarzenia z dawnymi nadużyciami seksualnymi albo przemocą i wówczas ulgę przynosi psychoterapia, ale nigdy nie wiadomo tego na pewno.
Jeżeli czujesz niechęć do współżycia / albo nie możesz współżyć/ z powodu bólu, znajdz lekarza, który zadba o wyeliminowanie ewentualnych przyczyn fizycznych.
Serdecznie zapraszam na mój drugi blog: zyciewedwoje.wordpress.com- może zainteresuje cię post; ” Konsekwencje lekceważenia instynktu w biznesie”
Pozdrawiam, Marysia