Kategorie
Kuchnia i Medycyna Twoje Zdrowie: Leczenie Ziołami

Dlaczego nadmiar kofeiny może sprzyjać osteoporozie?

Filizanki-do-kawy-espresso-2-sztuki-brazowo-biale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picie maksymalnie  trzech filiżanek kawy dziennie jest bezpieczne.

Nadmiar kofeiny  może sprzyjać  powstawaniu  osteoporozy poprzez zwiększanie wydalania  wapnia , co powoduje ” wykradanie ” tego minerału z kości .Niektóre badania sugerują takie niebezpieczeństwo.

W  przeprowadzonej w Farmingham  obserwacji 3170  starszych osób obojga płci wykazano, że dwie lub więcej filiżanki kawy  dziennie zwiększają ryzyko złamania  kości szyjki udowej o 50%. Jedna filiżanka dziennie  wydaje się nie powodować  zagrożenia .Obecnie dr Heaney wraz z współpracownikamizgromadził nowe dowody  na podstawie podwójnie ślepej próby przeprowadzonej w grupie kobiet przed menopauzą.

Jedne z nich otrzymywały kofeinę  w kapsułkach  w ilości odpowiadającej trzem  filiżankom kawy dziennie , pozostałe dostawały placebo. Wszystkie spożywały około 600mg wapnia dziennie. Przez cały okres badania/24 dni/ kobiety przebywały w szpitalu, co pozwoliło na śćisłe kontrolowanie ich diety i dokładne  codzienne badanie krwi .Okazało się , ze kofeina nie ma istotnego wpływu na wchłanianie lub wydalanie wapnia. Dr Heaney orzekł zatem, że umiarkowane picie kawy  nie ma wpływu na osteoporozę.

 A co z większymi porcjami- nie wiadomo.

Przeprowadzona w Harvardzie obserwacja 84 tysięcy kobiet w średnim wieku wykazała, że te , które piły  ponad cztery  filiżąnki kawy dziennie były trzykrotnie bardziej  podatne na  złamania kości niż te , które piły mało kawy  lub nie piły jej wcale.Herbata nie wykazywała  żadnych szkodliwych właściwości. Ostatecznie można uznać , że ryzykowne jest nadużywanie kawy przy jednoczesnym zbyt niskim  spożyciu wapnia.

Autor: Maria Bereziak

Witaj,
Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka.
Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej- wspomagam leczenie konwencjonalne- ziołoterapią.
Obecnie udzielam porad internetowo.
Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, pisz na maila: tilikum52@onet.eu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.