Ile cukru w twojej codziennej diecie – nowe zalecenia WHO

Limit dziennej dawki kalorii pochodzącej z cukrów nie powinien wyższy niż 10 procent. WHO rekomenduje jednak, by nie przekraczać już 5 proc. całkowitej liczby kalorii.
Nie więcej niż 5 procent ilości codziennie przyjmowanych kcal. może pochodzić z cukrów, jeśli chce się zyskać dodatkowe korzyści w zakresie ochrony zdrowia zaleca WHO. Oznacza to, że maksymalnie należy dostarczać sobie 25 g cukru dziennie (co stanowi około 6 łyżeczek).

Sugestia zawarta jest w nowych wytycznych dotyczących spożycia cukrów przez dorosłych i dzieci, które WHO opublikowała dokładnie rok od otwarcia konsultacji społecznych na temat projektu ogłoszonego w marcu 2014.

Konsultacje umożliwiły zebranie ponad 170 uwag od agencji rządowych, agencji ONZ, organizacji pozarządowych, przemysłu, instytucji akademickich i różnych osób zainteresowanych tym tematem. W międzyczasie eksperci przeanalizowali badania naukowe dotyczące tego zagadnienia. Na podstawie tych wszystkich informacji opracowano nowe wytyczne, które jednak – co warto podkreślić – nie dotyczą cukrów obecnych w świeżych owoców i warzywach oraz tych zawartych w mleku. Jeśli o nie chodzi bowiem, nie ma dowodów niekorzystnych skutków zdrowotnych związanych z ich spożyciem. Ale w początkowej fazie zrzucania zbędnych kilogramów spożywanie owoców też należy ograniczyć. Zalecenia dotyczą cukrów zawartych w przetworzonej żywności. Co ciekawe, cukier znajduje się w wielu produktach, które nie są z nim kojarzone, np. ketchupie czy sosach sałatkowych są cukry (sprawdź, gdzie ukryty jest cukier).

Jak wynika z badań, na podstawie których WHO przedstawiła nowe wytyczne, ludzie którzy spożywają mniejsze ilości cukru, mają niższą wagę, a zwiększona dawka cukru w diecie wiąże się ze wzrostem masy ciała. W uzasadnieniu WHO wskazuje też, że u osób, które dostarczały sobie ponad 10 proc. dziennej dawki kcal. z cukrów, częściej występowała próchnica.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.