Przełom w odchudzaniu?

Grupa naukowców z Harvard School of Medicine wzięła ostatnio na celownik związek celastrol, który wyizolowany został z rośliny Tripterygium wilfordii używanej w chińskiej medycynie ludowej od lat. I okazało się, że związek ten pozwolił laboratoryjnym myszom schudnąć nawet o połowę praktycznie bez wysiłku.

Roślina ta wykorzystywana jest przez Chińczyków, ale także Japończyków i Koreańczyków od ponad 400 lat, a zgodnie z tamtejszą tradycją ma ona pomagać w walce z nadmierną menstruacją i chorobami autoimmunologicznymi.

Tym razem jednak naukowców interesowało coś zupełnie innego – a mianowicie wykorzystanie ekstraktu z Tripterygium wilfordii w walce z epidemią otyłości. Po podaniu go myszom okazało się, że ich apetyt drastycznie spadł – przyjmowały one o 80% mniej pokarmu, dzięki czemu udało im się błyskawicznie zrzucić do 45% masy ciała, przy czym spalone zostały głównie wszystkie zapasy tłuszczu.

A na tym nie koniec, bo celastrol zredukował także ilość cholesterolu w ich organizmie, poprawił działanie wątroby i metabolizm glukozy, a wszystko to przekłada się na mniejsze ryzyko chorób serca, wątroby i cukrzycy. Ma on także skutecznie walczyć ze stanami zapalnymi co daje dodatkowo działanie antyrakowe.

Brzmi to zatem jak cudowny lek, ale pamiętać trzeba, że takich po prostu nie ma. Większe stężenia środków zawartych w Tripterygium wilfordii lub po prostu źle przygotowany ekstrakt z rośliny mogą być trujące, do tego niezbyt zdrowe jest długie osłabianie układu odpornościowego.

Dlatego zanim zaczniemy się tym szprycować lepiej poczekajmy na wyniki badań na ludziach.

Źródło: Cell

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.