Błędy popełniane podczas słuchania

„Gdybym tylko znalazł taką szkołę, w której uczą słuchania…Przecież dobry menadżer musi prawie tyle samo słuchać, co mówić. Zbyt wiele osób nie może zrozumieć, że prawdziwa komunikacja jest dwukierunkowa” Lee Iaccoca Czasami, kiedy ktoś ich uważnie słucha, ludzie mówią i mówią przez dłuższy czas. Popełniasz błąd, jeśli nadal słuchasz jakiejś osoby, mimo tego nie chcesz lub nie masz czasu. Wysyłasz wtedy niewerbalne znaki świadczące o twoim zniecierpliwieniu, na przykład wiercisz się lub spoglądasz na zegarek, więc równie dobrze możesz się zdobyć na szczerość i powiedzieć, ze masz jeszcze  inne zobowiązania i jeśli to możliwe, zaproponować  termin następnego spotkania.

Kolejną pułapką jest słuchanie osoby, której nie możesz zaakceptować i wolałbyś żeby się zmieniła. Aktywne słuchanie wymaga od słuchacza w pewnym sensie emocjonalnego oddzielenia się od nadawcy, gotowości przyjęcia go takim, jakim jest naprawdę. Bez tego dystansu uważne słuchanie nie jest możliwe. Jęsli czujesz dezaprobatę i chciałbyś, żeby nadawca był inny, oznacza to , że powinieneś mówić, a nie słuchać.

Błędem jest także posługiwanie się umiejętnościami aktywnego słuchania w celu uzyskania pożytecznych informacji. To już manipulacja i można, nią kogoś skrzywdzić.

Nie należy traktować słuchania jako ” techniki „. Jego celem jest wyrażenie swojego zrozumienia dla nadawcy, udzielenie mu pomocy, a nie demonstrowanie  umiejętności.

Ci którzy uważnie słuchają, po prostu chcą słuchać. Chcą  wyrazić zrozumienie dla słów innych i ludzie to wyczuwają. Jeśli wyraznie widać, że chcesz zrozumieć drugiego człowieka będzie się czuł zrozumiany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.