Pięta achillesowa puszek aluminiowych

Puszki aluminiowe stanowią wygodny pojemnik do przechowywania i transportu wielu produktów żywnościowych. Są lekkie , nie tłuką się , łatwo je wykonać, są odporne na korozję w typowych warunkach atmosferycznych.Piętą achillesową puszek aluminiowych jest ich rozpuszczalność przez kwaśne środowisko. Jest to poważna wada,  gdyż wiele produktów ma kwaśny smak. Dlatego wewnętrzne powierzchnie puszek aluminiowych pokrywane są cieniutką warstwą  polimeru lub żywic  epoksydowych, zabezpieczających materiał puszki przed agresją kwaśnej zawartości.

Tak się niestety składa, że to rozwiązanie też nie okazało się do końca szczęśliwe.

W pewnych badaniach stwierdzono, że niektóre substancje zawarte w ochronnej warstwie polimeru mogą migrować do przechowywanego produktu. W niektórych puszkowanych produktach stwierdzono bardzo wysoką zawartość bisfenolu A.

Bisfenol  A posiada właściwości estrogenne. Ilość szkodliwych substancji w zapuszkowanym produkcie zależy od jego rodzaju i sposobu przyrzadzania. Stwierdzono m.in., że termiczna sterylizacja produktu już zapuszkowanego może prowadzić do wysokich stężeń bisfenolu A w produktach i w konsekwencji do wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych u konsumentów, w przypadku częstego spożywania takich produktów.

Published by

Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo- miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także spotkamy się osobiście w gabinecie- pisz: tilikum52@onet.eu

Leave a Comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.