Lateks jest naturalna gumą otrzymywaną z żywicy odpowiednich gatunków drzew. Alergizujące własności lateksu mogą wynikać z użytkowania wyrobów z lateksy, takich jak chociażby pewne części garderoby, głównie bielizna damska, prezerwatywy, czepki gumowe, kombinezony płetwonurków, niektóre rodzaje płaszczy nieprzemakalnych.
Uczulenie to jest jest szczególne częste wśród personelu medycznego, który musi stosować rękawice ochronne. Zakres możliwych reakcji uczuleniowych na lateks jest bardzo szeroki, poczynając od swędzenia skóry i pojawiania się pokrzywki, poprzez łzawienie i katar, następnie objawy astmatyczne, takie jak stany zapalne i obrzęki układu oddechowego, charczenie i trudności w oddychaniu, aż do obniżenia ciśnienia krwi i zaburzenia krążenia. W skrajnych przypadkach może nastąpić nawet śmierć.
Reakcja organizmu zależy w pewnym stopniu od poziomu narażenia na czynnik pobudzający. Mówiąc w pewnym uproszczeniu uczulenie organizmu na dany czynnik pobudzający oznacza, że organizm zetknął się już z tym czynnikiem i w organizmie powstały antyciała powodujące, ze reakcja na nowe zetknięcie jest nieproporcjonalnie duża. Mierząc w organizmie poziom takich antyciał, w przypadku lateksu, podobnie jak dla wielu alergenów są to IgE, można stwierdzić czy organizm jest uczulony na lateks oraz jak silne jest to uczulenie.
Dokładniejsze badania wykazały, że uczulenie występuje na proteiny zawarte w lateksie, a nie na składniki dające elastyczność lateksowi.
Niektóre firmy proponują osobom uczulonym na lateks rękawice polinitrylowe.
Mam
PolubieniePolubienie
Musisz się wystrzegać….
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Niestety. Mam więc brudne paznokcie po pracach ogrodowych 😉
PolubieniePolubienie
To nie problem, ręce w tym paznokcie zawsze można doszorować.
Pozdrawiam, Marysia
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tak robię 😉 pozdrawiam, Marzena
PolubieniePolubienie