Uczulenie na lateks

rękawice lateksowe

 

 

 

Lateks jest naturalna gumą otrzymywaną z żywicy odpowiednich  gatunków drzew. Alergizujące własności lateksu mogą wynikać z użytkowania wyrobów z lateksy,  takich  jak chociażby pewne części garderoby, głównie bielizna damska, prezerwatywy, czepki gumowe, kombinezony płetwonurków, niektóre rodzaje płaszczy nieprzemakalnych.

Uczulenie to jest jest szczególne częste wśród personelu medycznego, który musi stosować rękawice ochronne. Zakres możliwych reakcji uczuleniowych na lateks jest bardzo szeroki, poczynając od swędzenia skóry i pojawiania się pokrzywki, poprzez łzawienie i katar, następnie objawy astmatyczne, takie jak stany zapalne i obrzęki układu oddechowego, charczenie i trudności w oddychaniu, aż do obniżenia ciśnienia krwi i zaburzenia krążenia. W skrajnych przypadkach może nastąpić nawet śmierć.

Reakcja organizmu zależy w pewnym stopniu od poziomu narażenia na czynnik pobudzający. Mówiąc w pewnym uproszczeniu uczulenie organizmu na dany czynnik pobudzający oznacza, że organizm zetknął się już z tym czynnikiem i w organizmie powstały antyciała powodujące, ze reakcja na nowe zetknięcie jest nieproporcjonalnie duża. Mierząc w organizmie poziom takich antyciał, w przypadku lateksu, podobnie  jak  dla wielu alergenów są to  IgE, można stwierdzić czy organizm jest uczulony na lateks oraz jak silne  jest to uczulenie.

Dokładniejsze badania wykazały, że uczulenie  występuje na proteiny zawarte w lateksie, a nie na składniki dające  elastyczność lateksowi.

Niektóre firmy proponują osobom uczulonym na lateks rękawice polinitrylowe.rekawice-robocze-1005-poliester-nitrylowe-bhp-express-artykuly-bhp-1

Published by

Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo- miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także spotkamy się osobiście w gabinecie- pisz: tilikum52@onet.eu

5 Comments

Leave a Comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.