Złe samopoczucie w dużych, nowoczesnych budynkach..

Wielu użytkowników dużych, nowoczesnych budynków narzeka na złe samopoczucie, dyskomfort pracy, pewne mało specyficzne objawy chorobowe pojawiające się, gdy użytkownicy tych budynków zaczynają dłuższy czas przebywać w ich murach.Zjawisko to bywa nazywane sic building syndrom/ SBS/  i nie jest powszechne, nie dotyczy wszystkich nowych budynków i nie ogranicza się  tylko do budynków biurowych, a obejmuje również pewne budynki mieszkalne. Dotyka zwykle znaczną część ich użytkowników, a w niektórych przypadkach powyżej 30%. Do zespołu typowych objawów, zalicza się takie reakcje jak: podrażnienie oczu i skóry, suche gardło i kaszel, ból i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, skrócenie i przyspieszenie oddechu, mdłości.

Stosunkowo szybko zaczęto kojarzyć występowanie SBS ze strukturą konstrukcyjną budynku, wyposażeniem go w  meble i inne przedmioty, systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Za najważniejszą przyczyną tego zjawiska uważa się  niewłaściwie pracujący system wentylacyjny / w/g badań amerykańskich powoduje to około 50% przypadków SBS/, które polegały m.in.na tym, że poziom dwutlenku węgla w budynku podejrzanym o SBS przekraczał niekiedy 1000 ppm; powietrze było zle mieszane i zle rozprowadzane w budynku; temperatura powietrza i jego wilgotność wahały się między skrajnymi wartościami; system filtracyjny nieskutecznie usuwał zanieczyszczenia powietrza; świeże powietrze było niewłaściwie zasysane. Stwierdzono przypadki, że wylot zużytego powietrza był zbyt blisko punktu jego zasysania lub też, że zasysane było do systemu wentylacyjnego powietrze tuż z ponad ulicy o dużym natężeniu ruchu samochodowego.

Drugą w kolejności przyczyną SBS  były zanieczyszczenie powietrza  spowodowane obecnością w nim nadmiernych stężeń;

formaldehydu ze sklejek drewnianych i obić;

włókien szklanych z izolacji termicznych, par rozpuszczalników organicznych z klejów i farb;

używania nadmiernych ilości środków czystości / jest to syndrom międzynarodowy, wiele osób odpowiedzialnych  za czystość w budynkach uważa, że  fakt wykonania pracy polegającej na sprzątaniu i czyszczeniu musi być wyczuwalny  dla wszystkich/;

spalin i par paliwa samochodowego roznoszących się z podziemnych garaży;

elektryzowanie się przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Osobne problemy stanowią zagrożenia mikroorganizmami rozmnażającymi się w systemie wentylacyjnym i ” masowa produkcja ” zanieczyszczeń organicznych przez ” mielenie ” i unoszenie wszystkiego co wpadło pomiędzy ostre włókna wykładzin podłogowych.

SBS może być częściowo wywołany przez czynniki natury psychologicznej tzn. wiązać się z : niewłaściwym kierowaniem ludzmi, stresem wywołanym pracą, zbytnim nadzorem, np. za pomocą kamer telewizyjnych, złymi stosunkami z kolegami, brak satysfakcji z pracy lub pracą w ” otwartej przestrzeni”, nadmierną ilością tworzyw, np. budowanie z nich paneli rozdzielających stanowiska pracy.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: