Wielu użytkowników dużych, nowoczesnych budynków narzeka na złe samopoczucie, dyskomfort pracy, pewne mało specyficzne objawy chorobowe pojawiające się, gdy użytkownicy tych budynków zaczynają dłuższy czas przebywać w ich murach.Zjawisko to bywa nazywane sic building syndrom/ SBS/ i nie jest powszechne, nie dotyczy wszystkich nowych budynków i nie ogranicza się tylko do budynków biurowych, a obejmuje również pewne budynki mieszkalne. Dotyka zwykle znaczną część ich użytkowników, a w niektórych przypadkach powyżej 30%. Do zespołu typowych objawów, zalicza się takie reakcje jak: podrażnienie oczu i skóry, suche gardło i kaszel, ból i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, skrócenie i przyspieszenie oddechu, mdłości.
Stosunkowo szybko zaczęto kojarzyć występowanie SBS ze strukturą konstrukcyjną budynku, wyposażeniem go w meble i inne przedmioty, systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
Za najważniejszą przyczyną tego zjawiska uważa się niewłaściwie pracujący system wentylacyjny / w/g badań amerykańskich powoduje to około 50% przypadków SBS/, które polegały m.in.na tym, że poziom dwutlenku węgla w budynku podejrzanym o SBS przekraczał niekiedy 1000 ppm; powietrze było zle mieszane i zle rozprowadzane w budynku; temperatura powietrza i jego wilgotność wahały się między skrajnymi wartościami; system filtracyjny nieskutecznie usuwał zanieczyszczenia powietrza; świeże powietrze było niewłaściwie zasysane. Stwierdzono przypadki, że wylot zużytego powietrza był zbyt blisko punktu jego zasysania lub też, że zasysane było do systemu wentylacyjnego powietrze tuż z ponad ulicy o dużym natężeniu ruchu samochodowego.
Drugą w kolejności przyczyną SBS były zanieczyszczenie powietrza spowodowane obecnością w nim nadmiernych stężeń;
formaldehydu ze sklejek drewnianych i obić;
włókien szklanych z izolacji termicznych, par rozpuszczalników organicznych z klejów i farb;
używania nadmiernych ilości środków czystości / jest to syndrom międzynarodowy, wiele osób odpowiedzialnych za czystość w budynkach uważa, że fakt wykonania pracy polegającej na sprzątaniu i czyszczeniu musi być wyczuwalny dla wszystkich/;
spalin i par paliwa samochodowego roznoszących się z podziemnych garaży;
elektryzowanie się przedmiotów z tworzyw sztucznych.
Osobne problemy stanowią zagrożenia mikroorganizmami rozmnażającymi się w systemie wentylacyjnym i ” masowa produkcja ” zanieczyszczeń organicznych przez ” mielenie ” i unoszenie wszystkiego co wpadło pomiędzy ostre włókna wykładzin podłogowych.
SBS może być częściowo wywołany przez czynniki natury psychologicznej tzn. wiązać się z : niewłaściwym kierowaniem ludzmi, stresem wywołanym pracą, zbytnim nadzorem, np. za pomocą kamer telewizyjnych, złymi stosunkami z kolegami, brak satysfakcji z pracy lub pracą w ” otwartej przestrzeni”, nadmierną ilością tworzyw, np. budowanie z nich paneli rozdzielających stanowiska pracy.