Na jakie zagrożenia jesteś narażony pływając w basenie?

Witaj,

Specyficzny rodzaj zagrożeń jest związany z pływaniem w basenach publicznych, gdzie ze względów higienicznych stosuje się:wysokie dawki chloru łatwo wyczuwane powonieniem. Badanie zagrożenia tego typu sprowadza się zwykle do określania poziomu chloroformu, który jest substancją występującą w najwyższym stężeniu w takiej wodzie.

Przy rekreacyjnym pływaniu stężenie chloroformu we krwi osiąga bardzo wysoki poziom. Okazuje się też, że znaczna część chloroformu jest absorbowana przez skórę, a nie tylko droga oddechową. Ocenia się, że przy rekreacyjnym pływaniu około 50 procent, a przy intensywnym około 80 procent chloroformu  dostaje się do organizmu przez skórę.

Może warto w tym miejscu zauważyć, ze chloroform jest udowodnionym karcynogenem dla zwierząt i jest wiązany z rakiem pęcherza i odbytu. Osobny problem stanowi działanie chloru, chloroformu, czy nawet tlenków chloru na układ oddechowy, skórę i oczy pływaków. Są doniesienia, ze działają one drażniąco i uczulająco, podobnie do ozonu. Do dezynfekcji basenów stosuje się też inne środki, w tym chloro-bromowe, jeden z popularniejszych ma kryptonim ” 1355″ lub dmh.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: