Na jakie zagrożenia jesteś narażony pływając w basenie?

Witaj,

Specyficzny rodzaj zagrożeń jest związany z pływaniem w basenach publicznych, gdzie ze względów higienicznych stosuje się:wysokie dawki chloru łatwo wyczuwane powonieniem. Badanie zagrożenia tego typu sprowadza się zwykle do określania poziomu chloroformu, który jest substancją występującą w najwyższym stężeniu w takiej wodzie.

Przy rekreacyjnym pływaniu stężenie chloroformu we krwi osiąga bardzo wysoki poziom. Okazuje się też, że znaczna część chloroformu jest absorbowana przez skórę, a nie tylko droga oddechową. Ocenia się, że przy rekreacyjnym pływaniu około 50 procent, a przy intensywnym około 80 procent chloroformu  dostaje się do organizmu przez skórę.

Może warto w tym miejscu zauważyć, ze chloroform jest udowodnionym karcynogenem dla zwierząt i jest wiązany z rakiem pęcherza i odbytu. Osobny problem stanowi działanie chloru, chloroformu, czy nawet tlenków chloru na układ oddechowy, skórę i oczy pływaków. Są doniesienia, ze działają one drażniąco i uczulająco, podobnie do ozonu. Do dezynfekcji basenów stosuje się też inne środki, w tym chloro-bromowe, jeden z popularniejszych ma kryptonim ” 1355″ lub dmh.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.