Jeśli nie masz zaufania do lekarza, albo nie czujesz , że postawiona przez niego diagnoza lub proponowane leczenie jest dla ciebie właściwe, zasięgnij opinię drugiego lub trzeciego specjalisty.
Jak to zrobić?
Poproś o skierowanie.
Zapytaj o rekomendacje innych specjalistów w celu uzyskania drugiej ekspertyzy.
Chodzi tutaj o twoje zdrowie i życie, więc nie bój się urazić jego uczuć.
Większość medyków z chęcią usłyszy druga opinię, szczególnie gdy w grę wchodzi operacja lub długoterminowe leczenie.
Znajdz innego lekarza .
Jeśli nie czujesz się wystarczająco komfortowo, żeby prosić swojego lekarza o polecenie innego specjalisty, skonsultuj się z innym, któremu ufasz.
Możesz skonsultować się ze szkołą medyczną lub stowarzyszeniem lekarzy i poprosić o rekomendację.
Najprostszym sposobem jest poszukanie w internecie.
Porozmawiaj z ubezpieczycielem. Upewnij się , czy twój ubezpieczyciel pokrywa koszty drugiej ekspertyzy.Wiele firm ubezpieczeniowych płaci za taką konsultację.
Uporządkuj swoją dokumentację medyczną .Lekarz, z którym się skontaktujesz w celu uzyskania drugiej ekspertyzy, będzie potrzebował wszystkich dostępnych informacji na temat twojej choroby, upewnij się więc, że cała dokumentacja zostanie mu dostarczona.
Dzięki temu unikniesz powtarzających się badań, a lekarz będzie mógł szybciej postawić diagnozę.
Pamiętaj również o zrobieniu kopii jego ekspertyzy, włączysz ja potem do swojej dokumentacji.
Jeśli nie masz ponownie pewności- umów się w celu uzyskania drugiej ekspertyzy. Aby diagnoza była prawidłową powinieneś przejść badanie lekarskie, a lekarz powinien dokładnie zapoznać się z twoją dokumentacją medyczną. Poproś go następnie o przesłanie opinii twojemu lekarzowi pierwszego kontaktu i wykonaj jego kopię, którą włączysz do swojej dokumentacji medycznej.
Pozdrawiam, Marysia