Komórki niszczą kości?

Do ciekawych wniosków doszła grupa badaczy z Narodowego Uniwersytetu Cuyo w Argentynie, która postanowiła przebadać grupę mężczyzn noszących telefon w okolicy biodra. Okazało się, że powinniśmy jak najszybciej wyciągnąć telefony z kieszeni.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców polegał na przebadaniu kości biodrowej u mężczyzn, którzy noszą komórki w kieszeni oraz u tych, którzy trzymają telefony w innym miejscu. Okazało się, że po zaledwie roku noszenia telefonu w kieszeni znacznie spadają wskaźniki zawartości minerałów w kościach (BMC) oraz mineralnej gęstości kości (BMD). U niektórych dotyczyło to pojedynczych kości, u innych – całego obrębu biodra.

Badacze twierdzą, że nie jest to związane z wydzielanym przez telefon ciepłem, lecz promieniowaniem elektromagnetycznym. Uważają oni, że należy bliżej przyjrzeć się problemowi – jako, że wpływ tego promieniowania na kości nie został wcześniej odpowiednio zbadany.

Może to oznaczać za kilka-kilkanaście lat poważne problemy dla dużej części populacji ludzkiej, a więc dla całego społeczeństwa ponoszącego koszty leczenia. W grę wchodzi tu bowiem osteoporoza – choroba, z powodu której cierpią głównie ludzie starsi, i która powoduje większą łamliwość kości – do stopnia znacznie utrudniającego poruszanie się.

Okazuje się więc, że nie tylko nasz mózg jest narażony na zgubny wpływ telefonów komórkowych.

 

2 myśli na temat “Komórki niszczą kości?

  1. Bardzo wiele rzeczy nas niszczy = praktycznie kazada decyzja moze okazywac sie fatalna
    Na przyklad z ktorej strony szczotkujesz zeby lub ile papieru toaletowego uzywaz za kazdym razem
    lub po ktorej stronie autobusu\tramwajju siedzisz itd

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.