Z czym bezpośrednio styka się nasza skóra?

Od lat sześćdziesiątych dwudziestego  stulecia nasilają się apele o powrót do noszenia odzieży wykonanej z włókien naturalnych, takich jak bawełna, len lub wełna.Apele te wynikają z wielu przykrych doświadczeń użytkowników innego typu odzieży, którzy stwierdzili, że odzież wykonana z tworzyw sztucznych pomimo wielu zalet użytkowych, ma liczne wady. Można tu przywołać chociażby słynne swego czasu  koszule typu non iron. Uważano wówczas, ze są wspaniałe, bo łatwo było je prać i nie trzeba było prasować, ale noszenie ich w upalny dzień było koszmarem. Jest niewątpliwym faktem, ze włókna syntetyczne wykazują wiele rzeczywistych zalet użytkowych, jak duża wytrzymałość na rozrywanie lub ścieranie, inne wykazują nadzwyczajną elastyczność / lycra i lateksowe/.

Włókna te są jednak mało przyjazne skórze z innych powodów, nie wchłaniają wilgoci, utrudniają dopływ świeżego powietrza w rezultacie  sprzyjają przegrzewaniu ciała.

Wyrażane są też obawy, że szkodliwe substancje zawarte we włóknach mogą podrażniać skórę lub przenikać przez nią do wnętrza organizmu.

Obecnie dominuje w przemyśle włókienniczym tendencja tkania materiałów, w których łączone są włókna różnego rodzaju. Zwykle łączy się pewne włókna naturalne z odpowiednimi syntetycznymi, w celu uzyskania oczekiwanych efektów końcowych.

Jednocześnie należy pamiętać, że takie włókna naturalne jak, bawełna, len, jedwab, wełna są istotnie modyfikowane w trakcie produkcji odzieży, przyznajmy , ze dla osiągnięcia efektów  chętnie akceptowanych przez konsumentów. Można mieć wątpliwość, jaka odzież jest obecnie naturalna i nie przyczynia się do inwazji poprzez skórę licznych szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto zwrócić uwagę na etapy przygotowywania odzieży, w czasie których włókna naturalne mogą stawać się potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.:

  • uprawy bawełny są spryskiwane pestycydami do kilkunastu razy w okresie wegetacji. Ostatni etap ich uprawy to spryskiwanie defoliantami. Powoduje to znaczne nasycenie bawełny tymi środkami;
  • pestycydy chloroorganiczne PCP Ii TCP  podczas długich okresów transportowania i składowania surowców na wyroby włókiennicze, często ze strefy ciepłego i wilgotnego klimatu;
  • wełna jest odtłuszczana rozpuszczalnikami i dezynfekowana pestycydami;
  • naturalne surowce są zwykle wybielane, na ogół związkami chloru;
  • dla poprawy własności produkcyjnych włókna są często nasycane olejami mineralnymi;
  • włókna są barwione licznymi niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami;
  • w celu lepszych wyników farbowania materiały bywają zaprawiane związkami aluminium, żelaza, cyny i chromu.;
  • w celu poprawy własności użytkowych materiały są w zależności od przeznaczenia, nasycane: związkami zmiękczającymi/ dekstryna, siarkowane oleje i inne/; substancjami antystatycznymi; antybakteryjnymi; przeciwgrzybiczymi; zwiększającymi odporność na wodę/ silikony,sole aluminium, związki bitumiczne i związki fluoru/; tłuszczami/ melanina i in, a także substancjami poprawiającymi ich parametry optyczne/ np. ich wybielaczami optycznymi/.
  • Można więc stwierdzić, że rzadko kiedy nasza skóra styka się bezpośrednio z bawełną czy wełną, a raczej z warstwą substancji chemicznych pokrywającą te włókna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.