Od lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia nasilają się apele o powrót do noszenia odzieży wykonanej z włókien naturalnych, takich jak bawełna, len lub wełna.Apele te wynikają z wielu przykrych doświadczeń użytkowników innego typu odzieży, którzy stwierdzili, że odzież wykonana z tworzyw sztucznych pomimo wielu zalet użytkowych, ma liczne wady. Można tu przywołać chociażby słynne swego czasu koszule typu non iron. Uważano wówczas, ze są wspaniałe, bo łatwo było je prać i nie trzeba było prasować, ale noszenie ich w upalny dzień było koszmarem. Jest niewątpliwym faktem, ze włókna syntetyczne wykazują wiele rzeczywistych zalet użytkowych, jak duża wytrzymałość na rozrywanie lub ścieranie, inne wykazują nadzwyczajną elastyczność / lycra i lateksowe/.
Włókna te są jednak mało przyjazne skórze z innych powodów, nie wchłaniają wilgoci, utrudniają dopływ świeżego powietrza w rezultacie sprzyjają przegrzewaniu ciała.
Wyrażane są też obawy, że szkodliwe substancje zawarte we włóknach mogą podrażniać skórę lub przenikać przez nią do wnętrza organizmu.
Obecnie dominuje w przemyśle włókienniczym tendencja tkania materiałów, w których łączone są włókna różnego rodzaju. Zwykle łączy się pewne włókna naturalne z odpowiednimi syntetycznymi, w celu uzyskania oczekiwanych efektów końcowych.
Jednocześnie należy pamiętać, że takie włókna naturalne jak, bawełna, len, jedwab, wełna są istotnie modyfikowane w trakcie produkcji odzieży, przyznajmy , ze dla osiągnięcia efektów chętnie akceptowanych przez konsumentów. Można mieć wątpliwość, jaka odzież jest obecnie naturalna i nie przyczynia się do inwazji poprzez skórę licznych szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto zwrócić uwagę na etapy przygotowywania odzieży, w czasie których włókna naturalne mogą stawać się potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.:
- uprawy bawełny są spryskiwane pestycydami do kilkunastu razy w okresie wegetacji. Ostatni etap ich uprawy to spryskiwanie defoliantami. Powoduje to znaczne nasycenie bawełny tymi środkami;
- pestycydy chloroorganiczne PCP Ii TCP podczas długich okresów transportowania i składowania surowców na wyroby włókiennicze, często ze strefy ciepłego i wilgotnego klimatu;
- wełna jest odtłuszczana rozpuszczalnikami i dezynfekowana pestycydami;
- naturalne surowce są zwykle wybielane, na ogół związkami chloru;
- dla poprawy własności produkcyjnych włókna są często nasycane olejami mineralnymi;
- włókna są barwione licznymi niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami;
- w celu lepszych wyników farbowania materiały bywają zaprawiane związkami aluminium, żelaza, cyny i chromu.;
- w celu poprawy własności użytkowych materiały są w zależności od przeznaczenia, nasycane: związkami zmiękczającymi/ dekstryna, siarkowane oleje i inne/; substancjami antystatycznymi; antybakteryjnymi; przeciwgrzybiczymi; zwiększającymi odporność na wodę/ silikony,sole aluminium, związki bitumiczne i związki fluoru/; tłuszczami/ melanina i in, a także substancjami poprawiającymi ich parametry optyczne/ np. ich wybielaczami optycznymi/.
- Można więc stwierdzić, że rzadko kiedy nasza skóra styka się bezpośrednio z bawełną czy wełną, a raczej z warstwą substancji chemicznych pokrywającą te włókna.