Jak zrywać zioła, które uprawiasz

Witaj,

Odpowiedni zbiór sprzyja wzrostowi roślin. Bazylia, estragon, majeranek, lebiodka i zimozielone krzewinki rozkrzewiają się obficiej, jeśli najpierw uszczknie się rosnący czubek.

Następnie należy zrywać większe liście boczne.

Nie powinno się zrywać więcej niż jedną piątą liści- trzeba pozwolić roślinie odrosnąć.

Mięta wytwarza małe liście boczne, jeśli odetnie się szczyt, lepiej więc wycinać całe pędy, gdyż spowoduje to wytwarzanie nowych.

Zrywaj zewnętrzne liście pietruszki, szczawiu, lubczyku i uszczykuj pojawiające sie pędy kwiatowe. Pietruszka jest dwuletnia, ale najlepsze liście wytwarza w pierwszym roku.

Uszczykiwanie r0zmarynu, macierzanki, szałwii  i cząbra poprawia wygląd krzewów. Szczypiorek i siedmiolatkę można przycinać do wysokości około 4 cm. Każda blaszka żółknie 2-4 cm od ciecia: lepiej więc przycinać całe liście niż uszczykiwać szczyty.

Pozdrawiam, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.