Samopoczucie mężczyzn, którzy czują się mniej męscy

Ciekawe badanie społeczne przeprowadzone ostatnio na grupie 600 mężczyzn w USA wskazuje jak ważne są dla naszego zdrowia psychicznego płciowe role. Okazał się bowiem, że mężczyźni, których image odbiega od tradycyjnego męstwa, i którym ta rozbieżność doskwiera, są bardziej agresywni.

Naukowcy ci chcieli sprawdzić jak w swojej skórze czują się mężczyźni, których obraz odbiega od tradycyjnej roli męskiej i w jaki sposób wpływa to na ich zachowanie. I wynik był naprawdę zaskakujący, bo choć to typowi maczo (co potwierdza wiele wcześniejszych badań) są bardziej skłonni do zachowań agresywnych i ryzykownych, to okazało się, że mężczyźni odbiegający od klasycznej normy, którzy są tym faktem sfrustrowani mogą wykazywać jeszcze wyższe poziomy agresji. Mężczyźni, którzy czuli się mniej męscy i z tego powodu przeżywali stres także częściej sięgali po alkohol i narkotyki od tych, którzy czuli się dobrze w swojej skórze.

Oznacza to zatem, że wcale nie tylko prawdziwi, stereotypowi maczo są podatni na agresję i ryzykowne, na autodestrukcyjne zachowania w równej mierze mogą być narażeni ci spośród panów, którzy po prostu nie czują się wystarczająco „maczo”.

Autorzy badania twierdzą, że konieczne jest znalezienie metody na zredukowanie tego stresu, a zyskać na tym powinno całe nasze społeczeństwo.

Źródło: Injury Prevention

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.