Witaj,
Ta ceniona ze względu na aromat roślina potrafi także z nie jednego twardziela wycisnąć łzy. To zasługa olejku eterycznego oraz glikozydu o nazwie synigryna, zawierającego związki siarki, które podrażniają skórę i błony śluzowe.Jeśli kupujemy chrzan w laskach należy zwrócić uwagę, by korzenie miału ok. 2,5 cm grubości i od 25 cm długości.. Powinny też być gładkie, czyste, a po przecięciu – białe.
Po oskrobaniu trzemy chrzan na tarce o drobnych oczkach- jeśli chcemy uniknąć podrażnienia oczu, można to robić wprost do przegotowanej wody, a następnie dokładnie odcisnąć.
Chrzan ma najwięcej wartości odżywczych zaraz po utarciu, dlatego nie należy go przetrzymywać zbyt długo w otwartym naczyniu. Tym bardziej , że w zetknięciu z powietrzem bardzo szybko traci biały kolor.
Mimo, że chrzan używany jest głównie jako przyprawa, ma bogate właściwości lecznicze, głównie bakteriobójcze i grzybobójcze, znane już od stuleci, choć niedawno potwierdzone naukowo.
Podobnie jak do celów kulinarnych, do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno korzenie jak liście chrzanu.
W czasach średniowiecza typowy opatrunek na ranę składał się z lekko spleśniałego chleba zmieszanego z pajęczyną rozsmarowanego na liściu chrzanu.
Miazgą z korzenia chrzanu okładano chorych na reumatyzm, zapalenie korzonków oraz zapalenie płuc.
Świeży sok lub napar stosowano jako środek wykrztuśny oraz do płukania jamy ustnej i gardła podczas anginy.
Ja noszę w okresie jesienno- zimowym mały woreczek płócienny z ususzonymi płatkami startego chrzanu na szyi pod ubraniem.
Dawniej na wsi pospolitym sposobem zachowania higieny jamy ustnej, a zwłaszcza zdrowych zębów, było żucie niewielkiego kawałka korzenia chrzanu.
Podczas prac polowych w upalne dni kobiety używały liści chrzanu jako ochrony przed porażeniem słonecznym- układały je na głowie i przewiązywały płócienną chustką. Zastosowane w podobny sposób w wielu wypadkach skutecznie uśmierzają ból głowy.
Należy pamiętać, że chrzanu – czy to jako przyprawy, czy jako ziela leczniczego- nie powinno się podawać osobom cierpiącym na stany zapalne przewodu pokarmowego, a przy zastosowaniu zewnętrznym, trzeba zwrócić uwagę czy nie podrażnia on zbyt mocno skóry.
Przepis na miksturkę z chrzanu jako środek wspomagający leczenie kaszlu, zapalenia oskrzeli i nieżytów górnych dróg oddechowych.
Do 200 g świeżo utartego chrzanu dodać 1 szklankę chłodnej przegotowanej wody, wymieszać , pozostawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej.
Następnie płyn odcedzić i dodać do niego 200 g miodu pszczelego / najlepiej lipowego lub spadziowego / oraz nieco soku z cytryny. Całość dobrze wymieszać. Pić po 1 łyżce stołowej / dzieci po 1 łyżeczce / 3 razy dziennie.
Chrzan wykorzystuje się nie tylko w medycynie naturalnej.
Dzięki właściwościom wybielającym znalazł zastosowanie w kosmetyce przy produkcji kremów i toników rozjaśniających przebarwienia skóry
Domowy tonik chrzanowy
Do syropu chrzanowego z miodem dodać białe wino gronowe w stosunku 1 część syropu i 2 części wina. Dobrze wymieszać. Smarować twarz / uważając by nie podrażnić oczu / 2-3 razy dziennie w celu rozjaśnienia piegów i plam oraz regeneracji naskórka.
Miłej Soboty dla Was
Marysia