Czy joga naprawdę leczy RZS i depresję?

Guru jogi od lat twierdzą, że ten  wywodzący się z Indii system filozoficzny i związane z nimi ćwiczenia fizyczne, jest w stanie pomóc  człowiekowi w wielu schorzemiach. I ostatnio dowiodły tego naukowe badania – okazało się, że joga jest doskonała w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), a także pomaga bardzo ludziom w depresji.

Badanie przeprowadzono na grupie 75 osób cierpiących z powodu RZS, które nie ćwiczyły. Podzielono ich na dwie grupy – jedna ćwiczyła przez 2 miesiące jogę na profesjonalnym kursie, a druga połowa prowadziła życie tak jak dotychczas.

I choć wydawać by się mogło, że w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, stawy powinny jak najczęściej odpoczywać –  toe nowe badania wykazały, że ci spośród chorych, którzy uprawiają jogę trzy razy w tygodniu twierdzą, że czują się dużo lepiej, mają więcej energii, mają lepszy nastrój i odczuwają dużo mniej bólu niż osoby niećwiczące. Czuli się oni także znacznie lepiej pod kątem mentalnym, a dodatkowo wszystkie pozytywne efekty ćwiczenia utrzymywały się aż przez 9 miesięcy od jego zaprzestania.

Oczywiście naukowcy zwracają tu uwagę na to by zasięgnąć wcześniej porady lekarza i aby się nie przećwiczyć, ale aby podjąć trening jogi, bo naprawdę czyni on cuda.

Źródło: Journal of Rheumatology

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: