Czy joga naprawdę leczy RZS i depresję?

Guru jogi od lat twierdzą, że ten  wywodzący się z Indii system filozoficzny i związane z nimi ćwiczenia fizyczne, jest w stanie pomóc  człowiekowi w wielu schorzemiach. I ostatnio dowiodły tego naukowe badania – okazało się, że joga jest doskonała w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), a także pomaga bardzo ludziom w depresji.

Badanie przeprowadzono na grupie 75 osób cierpiących z powodu RZS, które nie ćwiczyły. Podzielono ich na dwie grupy – jedna ćwiczyła przez 2 miesiące jogę na profesjonalnym kursie, a druga połowa prowadziła życie tak jak dotychczas.

I choć wydawać by się mogło, że w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, stawy powinny jak najczęściej odpoczywać –  toe nowe badania wykazały, że ci spośród chorych, którzy uprawiają jogę trzy razy w tygodniu twierdzą, że czują się dużo lepiej, mają więcej energii, mają lepszy nastrój i odczuwają dużo mniej bólu niż osoby niećwiczące. Czuli się oni także znacznie lepiej pod kątem mentalnym, a dodatkowo wszystkie pozytywne efekty ćwiczenia utrzymywały się aż przez 9 miesięcy od jego zaprzestania.

Oczywiście naukowcy zwracają tu uwagę na to by zasięgnąć wcześniej porady lekarza i aby się nie przećwiczyć, ale aby podjąć trening jogi, bo naprawdę czyni on cuda.

Źródło: Journal of Rheumatology

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.