Cudowna żywność z wybrzeży Pacyfiku

Witaj,

 • Korzeń łopianu  / gobo / był przez kilka stuleci stosowany przez tradycyjnych uzdrowicieli w Japonii  i Chinach, ale także  przez zielarzy w Polsce.W badanich prowadzonych na zwierzętach wykazano, że korzeń łopianu powoduje zahamowanie wzrostu guzów nowotworowych.Korzeń łopianu należy dokładnie umyć / można go zjadać ze skórką / i przechowywać w zimnej wodzie, aby się nie odbarwił.ŁOPIAN  MA SŁODKI SMAK, KTÓRY DOMINUJE NAD INNYMI SMAKAMI ORAZ JEST CHRUPIĄCY.

  Świeży korzeń łopianu można kupić na orientalnym targowisku . Można także nabyć gotowy łopian w puszce, który niestety nie jest tak smaczny i zdrowy jak łopian świeży.

  W Polsce rośnie dużo łopianu, można samemu sobie  wykopać korzenie.

 • Oprócz soi , kuchnia azjatycka pełna jest smacznych, zdrowych składników z których można wyczarować potrawy o niskiej zawartości tłuszczu, za to b0gate w błonnik i ważne substancje fitochemiczne.  O ziarnach adzuki już pisałam, dzisiaj czas na sezam.~W kuchni japońskiej oraz chińskiej często dodaje się oleju sezamowego jako dodatku smakowego/ Łatwo się pali, dlatego nie używa się go smażenia /Pieczonych czarnych lub białych ziaren sezamowych często używa się jako przyprawy nadającej  pożywieniu kruchość i delikatny, orzechowy smak.Badania sugerują , że sezam może zapobiegać występowaniu raka, jak i chorób serca.

  Wyniki japońskich badań opublikowanych w ‚ Japanese Journal of Cancer Research ” pozwalają stwierdzić, że olej sezamowy zmniejsza ilość kwasów tłuszczowych w kale u  szczurów.

  Uważa się , że kwasy tłuszczowe prowadzą do zmian nowotworowych w ścianie jelit, co może  powodować raka okrężnicy.

  Ziarna sezamowe są doskonałym zródłem kwasy fitynowego, przeciwutleniacza występującego również w soi. Przeprowadzono doświadczenia, w których wstrzykiwano wyciągi z różnych przypraw myszom chorym na nowotwór. Chociaż wszystkie przyprawy przedłużały myszom życie, to tylko sezam powodował znaczne spowolnienie wzrostu guza.

  W badaniu, które opisano w ” Journal of Lipid Research ” podawano  szczurom sezaminę- ligninę pochodzącą z oleju sezamowego- w celu j zbadania jej wpływu na metabolizm cholesterolu.

  Sezamina znacznie obniżała poziom cholesterolu w osoczu i w wątrobie u szczurów będących na zwykłej diecie. Gdy szczurom podawano wylącznie żywność pozbawioną cholesterolu, sezamina nie wywierała żadnego efektu.

  Opierając się na wynikach tych doświadczeń, naukowcy postawili hipotezę, że sezamina może być skutecznym czynnikiem obniżającym poziom cholesterolu.

   

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: