Witaj,
- Korzeń łopianu / gobo / był przez kilka stuleci stosowany przez tradycyjnych uzdrowicieli w Japonii i Chinach, ale także przez zielarzy w Polsce.W badanich prowadzonych na zwierzętach wykazano, że korzeń łopianu powoduje zahamowanie wzrostu guzów nowotworowych.Korzeń łopianu należy dokładnie umyć / można go zjadać ze skórką / i przechowywać w zimnej wodzie, aby się nie odbarwił.ŁOPIAN MA SŁODKI SMAK, KTÓRY DOMINUJE NAD INNYMI SMAKAMI ORAZ JEST CHRUPIĄCY.
Świeży korzeń łopianu można kupić na orientalnym targowisku . Można także nabyć gotowy łopian w puszce, który niestety nie jest tak smaczny i zdrowy jak łopian świeży.
W Polsce rośnie dużo łopianu, można samemu sobie wykopać korzenie.
- Oprócz soi , kuchnia azjatycka pełna jest smacznych, zdrowych składników z których można wyczarować potrawy o niskiej zawartości tłuszczu, za to b0gate w błonnik i ważne substancje fitochemiczne. O ziarnach adzuki już pisałam, dzisiaj czas na sezam.~W kuchni japońskiej oraz chińskiej często dodaje się oleju sezamowego jako dodatku smakowego/ Łatwo się pali, dlatego nie używa się go smażenia /Pieczonych czarnych lub białych ziaren sezamowych często używa się jako przyprawy nadającej pożywieniu kruchość i delikatny, orzechowy smak.Badania sugerują , że sezam może zapobiegać występowaniu raka, jak i chorób serca.
Wyniki japońskich badań opublikowanych w ‚ Japanese Journal of Cancer Research ” pozwalają stwierdzić, że olej sezamowy zmniejsza ilość kwasów tłuszczowych w kale u szczurów.
Uważa się , że kwasy tłuszczowe prowadzą do zmian nowotworowych w ścianie jelit, co może powodować raka okrężnicy.
Ziarna sezamowe są doskonałym zródłem kwasy fitynowego, przeciwutleniacza występującego również w soi. Przeprowadzono doświadczenia, w których wstrzykiwano wyciągi z różnych przypraw myszom chorym na nowotwór. Chociaż wszystkie przyprawy przedłużały myszom życie, to tylko sezam powodował znaczne spowolnienie wzrostu guza.
W badaniu, które opisano w ” Journal of Lipid Research ” podawano szczurom sezaminę- ligninę pochodzącą z oleju sezamowego- w celu j zbadania jej wpływu na metabolizm cholesterolu.
Sezamina znacznie obniżała poziom cholesterolu w osoczu i w wątrobie u szczurów będących na zwykłej diecie. Gdy szczurom podawano wylącznie żywność pozbawioną cholesterolu, sezamina nie wywierała żadnego efektu.
Opierając się na wynikach tych doświadczeń, naukowcy postawili hipotezę, że sezamina może być skutecznym czynnikiem obniżającym poziom cholesterolu.