Witajcie,
Ziele majeranku oprócz tego , że stosowane jest w kuchni jako cenna przyprawa powinien też być wykorzystywany w ziołolecznictwie jako środek pobudzający czynności żołądka, znoszący nadmierną fermentację jelitową i wzdęcia. Oprócz dodawania majeranku , najlepiej zmielonego razem z kminkiem do wszystkich grochów, kapust , wieprzowiny używaj także w naparze, pół łyżeczki ziela na pół szklanki wrzątku i pij 2-3 razy dziennie przy przeziębieniach, zaflegmieniu płuc, kolce jelitowej oraz każdym objawie niestrawności. Do użytku domowego majeranek zmielony z kminkiem należy trzymać w szczelnym naczyniu, nie przygotowywać większych ilości, bo jedno i drugie po zmieleniu szybciej wietrzeje i traci siłę działania. Oczywiście taką mieszankę zawsze dodajemy po przygotowaniu potrawy.
Zewnętrznie samo wąchanie majeranku przeciwdziała katarowi, można też w wypadku mocniejszego kataru wciągnąć nieco naparu do nosa.
Przepis na maść: otarty z łodyg majeranek uciera się pół na pół ze smalcem, następnego dnia przetapia się i przez gęste płótno odciska zielonkawy tłuszcz do którego można dodać kroplę olejku majerankowego, sosnowego lub jałowcowego na 1 dkg maści.
Taką maścią smaruje się nos na noc przy katarze przeziębieniowym, jak również przy bólach głowy, spowodowanych bólem zatok obocznych nosa i do smarowania miejsc stłuczonych, i opuchniętych.
Serdeczności dla Was,
Marysia