Nasza skóra wielką gąbką dla związków chemicznych obecnych w powietrzu

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu oczywiście dostają się do naszego organizmu głównie przez układ oddechowy, ale nowe badania, przeprowadzone przez amerykańsko-duńsko-niemiecki zespół naukowców, dowodzą, że potrafią być one groźne także przez skórę.

Chodzi tu głownie o związki półlotne takie jak chociażby ftalany, które używane są to produkcji żywic syntetycznych używanych w lakierach, farbach i klejach, a także wykorzystywane w przemyśle jako plastyfikatory. Przy wydłużonej ekspozycji na nie narażeni jesteśmy na raka czy astmę, czego już dowiedziono wcześniej, nowe badanie dowodzi jednak, że związki te dostają się do organizmu także przez skórę.

Według wcześniejszych badań nasza derma miała stanowić skuteczną barierę dla zanieczyszczeń, jednak nowe badanie, cytując jego autorów, wykazuje, że tak naprawdę jesteśmy „wielkimi gąbkami dla tych związków chemicznych”.

Oczywiście nadal aby ftalany nam zagroziły konieczne jest ich wysokie stężenie, dlatego wyniki nowego badania są tak naprawdę najważniejsze dla ludzi, którzy mają kontakt z tymi związkami w przemyśle.

Źródło: Science News

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: