JAKI ZWIĄZEK MAJĄ SILNE NOGI ZE SPRAWNOŚCIĄ MÓZGU?

Witaj,

Starsze kobiety, które mają mocniejsze nogi, mają też zdrowszy, sprawniejszy mózg. Do takiego wniosku doszli naukowcy z King’s College London po badaniu podłużnym 162 par bliźniaczek z rejestru TwinsUK. W momencie rozpoczęcia studium kobiety miały 43-73 lata.

Brytyjczycy uważają, że siła nóg to użyteczny wskaźnik tego, czy dana osoba wystarczająco dużo się rusza, by utrzymać swój umysł w dobrej formie. Jak podejrzewają autorzy publikacji z pisma Gerontology, podczas ćwiczeń uwalniają się związki korzystnie oddziałujące na starzejący się mózg. By to potwierdzić, konieczne są jednak dalsze badania.

Dzięki zmodyfikowanemu sprzętowi do ćwiczeń na początku studium w 1999 r. naukowcy mierzyli zarówno prędkość, jak i siłę prostowania nóg. Zdolności poznawcze mierzono na początku i na końcu studium za pomocą skomputeryzowanych testów pamięciowych, myślenia i uczenia.

Ustalono, że siostra, która na początku miała większą siłę nóg, zachowywała swoje mózgowe możliwości w większym stopniu (po dekadzie odnotowano mniej zmian związanych ze starzeniem). Korelacja utrzymywała się po wzięciu poprawki na znane czynniki ryzyka demencji.

Siła nóg była czynnikiem, który w naszym studium najsilniej wpływał na starzenie poznawcze. Sądzimy, że siła nóg to marker rodzaju aktywności dobrej dla naszego mózgu – podkreśla dr Claire Steves.

Oznacza to, że skuteczne mogą być proste interwencje, np. zwiększenie przechodzonych odległości. Warto przypomnieć, że wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że ćwiczone mięśnie uwalniają hormony sprzyjające wzrostowi neuronów.

Omawiane studium jako pierwsze zademonstrowało związek między siłą dolnych kończyn a zmianami poznawczymi w normalnej, zdrowej populacji.

Każdy chce wiedzieć, jak najlepiej utrzymywać starzejący się mózg w formie. Bliźnięta jednojajowe dobrze sprawdzają się przy porównywaniu, bo dzielą wiele czynników, w tym geny […].

Potrzeba dalszych badań, by lepiej zrozumieć relacje między miarami sprawności, np. siłą mięśni czy wydajnością aerobową (tlenową), i zmianami mózgowymi. Wchodzące w grę mechanizmy mogą dotyczyć związanych z wiekiem zmian w działaniu układu odpornościowego, krążeniu lub sygnalizacji nerwowej.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: