Nadzieja dla ludzi z utratą słuchu

Witaj,

W dzisiejszych czasach, gdy nie dbamy o nasz słuch i katujemy go hałasami, coraz więcej ludzi narażonych jest na, przynajmniej częściową, głuchotę poprzez utratę bardzo wrażliwych komórek rzęsatych (zwanych też po prostu słuchowymi) w uchu środkowym. Na horyzoncie jednak jest nadzieja na ich regenerację.

Naukowcom z nowojorskiego Uniwersytetu Rockefellera udało się ostatnio odkryć geny, które odpowiadają właśnie za produkcję tych komórek u młodych myszy. Zwierzęta te – podobnie jak ludzie – po wykształceniu komórek słuchowych w młodym wieku, tracą zdolność ich produkcji i gdy utracą słuch nie potrafią go samoczynnie przywrócić. Nowo odkryte geny dają jednak nadzieję na zmianę.

Geny te kodują białka Sox4 i Sox11, które regulują ekspresję innych genów i tym samym pozwalają na kontrolowanie produkcji komórek słuchowych. Niedługo po urodzeniu ich aktywność jednak znacznie spada, przez co organizm niejako „zapomina” jak komórki te się tworzy.

A wiedząc jak mechanizm ten działa, z pomocą modyfikacji genetycznej będzie można w przyszłości – zdaniem autorów tego odkrycia – skłaniać dorosły organizm do produkcji nowych komórek słuchowych, a zatem przywracać słuch wszystkim, którzy go utracili właśnie z powodu utraty lub uszkodzenia owych komórek.

Źródło: Rockefeller University

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: